🟢 معرفی طرح پژوهشی نیروگاه شهید رجایی به عنوان برترین طرح نیروگاهی

پنجشنبه 02 دی 1400
بازدید: 551 بار

پروژه نیروگاه با عنوان طراحی و ساخت دستگاه اندازه گیری فلوی سوخت واحدهای گازی، در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو به عنوان برترین طرح نیروگاهی کشور معرفی شد.

✍🏻 به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو که با حضور شرکت های تابعه و وابسته در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو با اهدای لوحی، از عملکرد نیروگاه شهید رجایی در اجرای پروژه «طراحی و ساخت دستگاه اندازه گیری فلوی سوخت در نازل توربین های مدل GE-FRAME 9 تقدیر کرد.
✴️ دستگاه اندازه گیری فلوی سوخت نازل های توربین های گازی با اندازه گیری پارامترهای مختلف سوخت رسانی در این نازل ها موجب بالانسینگ در این بخش شده که با این اقدام به دلیل توزیع منطقی سوخت گاز و یا سوخت مایع در بین نازل های چهارده گانه توربین گازی، مانع از ایجاد لرزش و ایجاد اشکال در اجزای مختلف توربین شده و در نهایت مانع از کاهش راندمان توربین گازی می شود.
❇️ نکته قابل توجه در ساخت داخل این دستگاه، کاهش هزینه آزمایش ها تا یک دهم هزینه ارسال به کشورهای خارجی است؛ از این روی پس از 2 سال پژوهش، دستگاه اندازه گیری و بالانسینگ فلوی سوخت مایع در نازل های توربین های گازی GE-F9 با همکاری نیروگاه شهید رجایی و دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) طراحی و ساخته شد.