🔶 تابستان و مدیریت مصرف برق

چهار‌شنبه 16 تیر 1400
بازدید: 911 بار

یادداشت ً

❇️ 17 برنامه گسترده تعمیراتی با هدف آماده سازی 13 واحد بخاری و سیکل ترکیبی، تا پیش از آغاز پیک مصرف برق در نیروگاه شهید رجایی به پایان رسید تا این نیروگاه سهم خود را برای کمک به عبور از ماه های گرم سال، همراه با نیروگاه های مستقر در نقاط مختلف کشور، به اشتراک گذارد. نزدیک به 3 دهه است که نیروگاه شهید رجایی، سالانه 12 میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی به شبکه سراسری تولید برق تزریق می کند تا خدمات خود را در حوزه های مصرف خانگی، کشاورزی، اقتصادی و صنعتی ارائه نماید.
✴️ با توجه به افزایش زودهنگام دمای هوا و شدت گرفتن آن در روزهای اخیر، رشد مصرف در ساعت های اوج مصرف برق (از ساعت 13 الی 18 بعد از ظهر) به بیشترین میزان خود در کشور، یعنی 20 درصد در دو ماه اخیر رسیده است که بی سابقه است. امسال، پیک مصرف برق، آغازی زودهنگام داشت تا دلیلی بر افزایش تقاضای مصرف در این روزها باشد؛ موضوعی که موجب شده مصرف بر تولید، پیشی گیرد تا ناگزیر شاهد وقوع خاموشی های برنامه ریزی شده در ساعات شبانه روز باشیم. از سویی، کاهش بارندگی ها و در پی آن، کم شدن 34 درصدی سطح آب مخازن سدهای نیروگاه های برق آبی، دلیل دیگری بر خاموشی های اخیر است، دلیلی که مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق، با اشاره به آن می گوید: هر ساله ۱۶ تا ۱۷ درصد از برق مورد نیاز در ساعت های پیک مصرف، توسط نیروگاه های برق آبی تامین می شود که متاسفانه امسال به دلیل بارش کم نزولات جوی، ۳۴ درصد از مخازن سدهای نیروگاه های برق آبی را در اختیار نداریم که منجر به کسری حدود ۴ هزار مگاواتی تولید برق در ساعات اوج مصرف می شود.
❇️ واقعیت کمبود آب و برق و افزایش قابل توجه دمای هوا در تابستان امسال، ضرورت مدیریت صحیح مصرف را مطرح می کند؛ موضوعی که عدم رعایت آن می تواند منجر به خاموشی های بیشتر شود. بررسی ها نشان می دهد بالاترین میزان مصرف برق به وسایل سرمایشی تعلق دارد که در این میان سهم کولرهای گازی بیشتر از کولرهای آبی است. از این روی، رعایت الگوی صحیح مصرف و آشنایی شهروندان گرامی با فرآیند سخت تولید برق راهکاری است که در روزهای اخیر با تکیه بر آن می توان از وضعیت فعلی با موفقیت عبور نمود.