️مدیر عامل نیروگاه شهید رجایی از کسب ۴ رکورد جدید برای نیروگاه های حرارتی در سال گذشته خبر داد‌.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی؛ مدیر عامل نیروگاه شهید رجایی در نشست خبری مدیران عامل صنعت آب و برق استان قزوین که روز چهارشنبه 31 خرداد ماه 1402 مصادف با هفته صرفه جویی در محل سالن‌ کنفرانس شرکت توزیع برق استان قزوین برگزار شد، از کسب چهار رکورد توسط صنعت تولید برق حرارتی در سال گذشته خبر داد‌.

ابوالفضل موتابها از افزایش ظرفیت نیروگاه های حرارتی از نیمه دوم سال 1400 تا اردیبهشت سال جاری به ۷ هزار و ۵۴ مگاوات را اولین رکورد این صنعت یاد کرد‌.

وی تصریح کرد: در سال گذشته ۶۱۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت تولید داشتیم و افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی کشور به عدد ۳۹ و یک دهم درصد رسید و این میزان راندمان در کشور رتبه ما را در دنیا به عدد 12 رسانده است.

این مسئول راه‌اندازی ۸ واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت ۱۳۱۶ مگاوات را بعنوان یکی دیگر از رکوردها‌ نام برد و افزود: در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی وقتی واحد بخار به واحد گازی اضافه می‌شود افزایش راندمان چشمگیری صورت می‌گیرد و این باعث ذخیره ۲ میلیارد متر مکعب سوخت گاز برای ما شده است‌.

موتابها همچنین بیان کرد: ۷۶ میلیارد کیلووات برق بدون سوخت از طریق انرژی های تجدید پذیر مثل برق‌آبی‌ها‌ و نیروگاه‌های بخش بخار سیکل ترکیبی در کشور تولید شده که در نوع خود دستاوردهای بزرگی است.

این مسئول با بیان این مطلب که استاندارد جهانی در زمینه‌ آمادگی نیروگاه‌ها ۹۵ درصد است، تصریح کرد: در سال گذشته کل نیروگاه‌های حرارتی کشور‌ ۹۸ درصد آمادگی داشتند که موجب شد‌ تابستان بدون خاموشی داشته باشیم.

موتابها ادامه داد: ظرفیت اسمی تولید برق در کشور ۹۱ هزار مگاوات‌ است و نیروگاه‌های حرارتی که نیروگاه شهید رجایی هم‌ در آن زمره است ۷۴ هزار مگاوات‌ از این میزان را تولید می‌کنند که ۸۲ درصد از ظرفیت تولید برق کل کشور است‌.

مدیرعامل شرکت مدیریت نیروی برق شهید رجایی با اشاره به اینکه تولید برق کشور در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۳۷۰ میلیارد کیلووات ساعت و نسبت به سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۳.۹درصد افزایش تولید داشتیم، اظهار داشت: افزایش ظرفیت تولید کشور در دولت سیزدهم ۷۰۵۴ مگاوات بوده که در مقایسه با سالهای گذشته روند بهتری در تولید برق داشته ایم و از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا اردیبهشت امسال این میزان ۷ هزار و ۵۴ مگاوات بوده و ۵ هزار مگاوات ناترازی بین تولید و مصرف جبران شده است‌.

🟢 توانمندی در خودکفایی

موتابها با اشاره به رشد توانمندی‌های داخل کشور در صنعت برق بیان کرد: ۹۵ درصد تجهیزات نیروگاهی در داخل کشور تولید می‌شود‌ و تجهیزات اصلی نیروگاه مانند‌ توربین ترانس های اصلی ژنراتورها، کمپرسور و…‌‌ در داخل با توانمندی نیروهای داخلی تولید می‌شوند و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی جدید که در حال نصب است همگی بومی سازی شده که افتخار بزرگی برای کشور است‌. 🟢پایان تعمیرات

مدیرعامل نیروگاه شهیدرجایی تأکید کرد: نیروگاه شهید رجایی از پیشتازان تعمیرات اساسی و دوره‌ای است‌

ایشان اضافه کرد: نیروگاه شهید رجایی ۱۷ برنامه تعمیراتی در واحدهای ۱۳ گانه دارد که طی ۸ ماه گذشته همه ابعاد آن انجام شده است و این تعمیرات از مهر ماه سال 1401 آغاز و تا اردیبهشت سال جاری به اتمام رسیده است‌.

🟢 پروسه دشوار تأمین برق

موتابها تصریح کرد: پیک تابستان سال گذشته‌ را با برنامه ریزی های دقیق صورت گرفته از سوی مسئولین وزارت نیرو و با همراهی هموطنان بدون خاموشی سپری کردیم و انرژی الکتریکی انرژی پاکی است که به‌ راحتی در دسترس قرار دارد اما تأمین آن دشوار است و خطرات بالقوه بسیار بالا برای تولید انرژی وجود دارد .

افتخار آفرینی در بازسازی کامل بویلر واحد شماره ۲ نیروگاه شهید بهشتی لوشان
موتابها از موفقیت نیروگاه شهیدرجایی در راه اندازی موفقیت آمیز واحد شماره دو نیروگاه شهیدبهشتی لوشان خبر داد و اظهار کرد: این اتفاق در سطح کشور برای اولین بار در بین نیروگاه های حرارتی صورت گرفته و تمامی مراحل اجرایی

آن اعم از دمونتاژ، طراحی، ساخت و مونتاژ بویلر نیروگاه شهید بهشتی لوشان به عهده نیروگاه شهید رجایی بوده که افتخار بزرگی برای کشور است‌.

به گفته موتابها نیروگاه در صدور خدمات فنی ومهندسی به واسطه تخصص و توانگری خود همواره منشأ خیر بوده و به نیروگاه‌های داخلی و خارجی خدمت‌ رسانی کرده است.

وی نیروگاه‌‌های شازند،خوی، آبادان فارس و نیروگاه‌های گازی‌ فولاد پاسارگاد را از نیروگاه‌های داخلی و همچنين
نیروگاه‌های عمان‌، لبنان و عراق را از‌ جمله نیروگاه‌های خارجی که نصب، تعمیرات، راه‌ اندازی و بهره برداری آن به عهده نیروگاه شهید رجایی بوده برشمرد‌.

🟢 انگشت اتهام آلایندگی به سوی نیروگاه

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی با ابراز ناراحتی از اینکه در خصوص آلایندگی هوا همواره انگشت اتهام به سوی نیروگاه شهید رجایی است، بیان کرد: این اتهام در حالی صورت می‌گیرد که نیروگاه با تمام توان و انرژی در مسیر خدمت قرار دارد‌.

وی اظهار داشت: سهم‌ آلایندگی نیروگاه‌ها که نیروگاه شهید رجایی هم جزء‌ آنهاست کمتر از ۷ درصد درکشور است و انتشاراطلاعات نادرست موجب شده نیروگاه در این زمینه مظلوم واقع شود‌.

وی تأکید کرد: ما علاقه‌ای به مصرف مازوت نداریم چون در وحله اول به تجهیزات خود مجموعه آسیب می‌‌رساند و آلودگی آن بیش از سایر نقاط به کارکنان خود مجموعه‌ می‌رسد‌ و در صورت‌ تخصیص سوخت گاز کافی، استفاده‌ از سوخت‌ مازوت هرگز در دستور کار قرار نخواهد گرفت‌.

🟢 پاداش صرفه‌جویی

موتابها بیان کرد: سرانه مصرف برق دنیا ۱۸۲ کیلووات است‌ اما سرانه مصرف ما ۱۰۵۸ کیلووات و ۶ برابر مصرف متوسط دنیا و ۷ برابر ترکیه است که لازم است این روند مصرف مدیریت شود.

وی با اشاره به پاداش در نظر گرفته شده، اذعان کرد: سال گذشته ۴۲ درصد از مشترکین‌ مشمول پاداش شده و ۸ میلیون مشترک با مدیریت مصرف و صرفه‌جویی اصلا پول برق برق پرداخت ننمودند .

به گفته این مسئول بخش اعظم دلایل افزایش دهنده مصرف برق وسایل سرمایشی هستند که مشترکین می‌توانند با کنترل آن هم هزینه‌های خود را کاهش دهند و هم از پاداش صرفه‌جویی بهره‌مند شوند‌.

وی خاطرنشان کرد: صرفه‌جویی به جز صرفه اقتصادی برای مشترکین‌ دستاوردهای دیگری نیز دارد که کاهش مصارف سوخت و آب، پیشگیری از گرم شون زمین و کاهش پیامدهای زیست محیطی از آن جمله است‌.

موتابها با تأکید بر اینکه مدیریت مصرف باید سرلوحه همه ما قرار گیرد، تأکید کرد: این مهم با فرهنگ و آموزه‌های دینی همسو‌ است و سود آن در صورت‌ تحقق شامل همه گروه‌های اجتماعی می‌شود و این همان‌ این عدل جمعی است و امید است همه در مسیر مدیریت مصرف قدم‌های خوبی برداریم‌.

وی در پایان ضمن قدردانی از مدیران روابط عمومی های صنعت آب و برق کشور تصریح کرد: از ۱۴۰ اقدامی که در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد ۴۰ مورد‌ به مدیریت مصرف مربوط است و زحمات آن به عهده روابط عمومی‌هاست‌.