درکوتاه ترین زمان ممکن برای خدمت رسانی به هموطنان محقق شد:

ورود 250 مگاوات انرژی الکتریکی به شبکه سراسری

با تلاش متخصصان نیروگاه شهید رجایی، واحد شماره دو بخاری به ظرفیت250 مگاوات در کوتاه ترین زمان ممکن دوباره به شبکه سراسری پیوست.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، حسن آزادمرد سرپرست معاونت تعمیرات و نگهداری نیروگاه بخار در تشریح این خبر اظهارداشت: واحد شماره دو بخاری این نیروگاه به ظرفیت 250مگاوات که به دلیل آسیب وارده به یکی از لوله های مسیر بخار اکونومایزرهای ثانویه، به طور اضطراری از مدار تولید برق خارج شده بود، پس از رفع اشکال از سوی متخصصان حوزه تعمیرات، در کمترین زمان ممکن به شبکه سراسری پیوست.

آزادمرد افزود: طی گزارشی از سوی امور بهره برداری، مبنی بر آسیب دیدگی بخشی از مسیر اکنومایزر های ثانویه و بالا بودن فشاره کوره در بویلر شماره دو نیروگاه بخار، این واحد از مدار تولید، خارج شد که پس از فراهم نمودن شرایط کار توسط امور بهره برداری، با فراخوان نیروها ، این واحد به سرعت تحت تعمیرات قرار گرفت و پس از رفع اشکال، دوباره به مدار تولید بازگشت.

سرپرست معاونت تعمیرات و نگهداری نیروگاه بخار تصریح کرد: پس از خروج واحد از شبکه تولید، متخصصان تعمیرات مکانیک با وجود دمای بالا و محیط بسته در محل ، برای دستیابی به لوله های آسیب دیده بسیار دشتوار و در شرایط سخت، اقدام به داربست بندی، برش کاری دیواره بویلر و برداشتن عایق ها نمودند.

وی بیان داشت: برای کاهش زمان تعمیرات و اتصال هر چه سریع تر این واحد به شبکه سراسری، همزمان و به صورت موازی، اقدام به برشکاری دو ردیف لوله HRA برای دسترسی به لوله های اکونومایزر ثانویه انجام شد. در نهایت با انجام عملیات برش کاری و جوش کاری چهارده ردیف لوله و تعویض کامل آنها جایگزین لوله های آسیب دیده شده و با نصب ورق های بویلر، این واحد برای راه اندازی دوباره تحویل امور بهره برداری گردید.

وی در پایان افزود: واحد شماره دو بخاری نیروگاه شهید رجایی که در روز شنبه 12 خرداد ماه1403 ساعت 7 و30 دقیقه صبح از مدار تولید خارج شده بود، با پایان یافتن فعالیت های تعمیراتی آن در کوتاه ترین زمان ممکن و با تلاش متخصصان بهره برداری، در ساعت 5 صبح روز چهارشنبه 16خرداد ماه 1403 دوباره به شبکه سراسری تولید پیوست تا کمترین خللی در تامین انرژی الکتریکی پایدار و مطمئن برای خدمت رسانی به مصرف کنندگان ایجاد نشود.