مدیر عامل نیروگاه شهید رجایی قزوین: برنامه ریزی صحیح، انجام کامل برنامه های تعمیراتی و دقت لازم در بهره برداری از واحدها عامل اصلی گذر موفقیت آمیز نیروگاه شهید رجایی در پیک تابستان 1402 است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، ابوالفضل موتابها مدیر عامل این شرکت با اشاره به گذر موفقیت آمیز از پیک تابستان 1402 گفت: فصل تابستان به دلیل افزایش تقاضای مصرف انرژی الکتریکی به ویژه در مصارف خانگی، از اهمیت بالایی در صنعت نیروگاهی برخوردار است. به همین دلیل پیش از آغاز تابستان امسال و از مهر ماه سال گذشته، با تدوین برنامه های ویژه تعمیراتی، کارکنان نیروگاه تلاش زیادی داشتند تا با اجرای برنامه های تعمیرات واحدهای سیزده گانه، رفع اشکالات موجود و اجرای برنامه های پیشگیرانه، واحدهای این نیروگاه را در سطح بالای آمادگی قرار دهند.

رئیس هیات مدیره نیروگاه شهید رجایی افزود: با توجه به تغییرات آب و هوایی و گرمای زودهنگام هوا و با هدف کسب آمادگی حداکثری در تابستان، مهم ترین فعالیت های مربوط به آمادگی واحدها برای تولید در این فصل را بلافاصله در پایان روزهای تعطیل عید نوروز، آغاز کردیم تا با تولید حداکثری آماده خدمت رسانی به هموطنان باشیم.

موتابها در ادامه بیان داشت: مهم ترین اقدام ما برای کسب آمادگی تولید در تابستان،آماده سازی سیستم مه پاش واحد های گازی، شست و شو و رفع نشتی از پیک کولرها، دلتاهای برج های خنک کننده اصلی و برج های خنک کننده کمکی در واحدهای بخاری و گازی بود که با این اقدام،در پنج ماهه نخست امسال میزان آمادگی تولید در نیروگاه با افزایش 2/6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بود.
برگزاری سمینارهای آموزشی با محور بررسی حوادث نیروگاهی و تاثیر آن بر بهبود فرآیند بهره برداری، موضوع دیگری بود که مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی به آن پرداخت و گفت: بروز حوادث و شبه حوادث در فرآیند بهره برداری که منجر به محدودیت در تولید می شود، پدیده ای گریز ناپذیر است، از این روی تلاش ما بر آن است تا با بررسی علمی و فنی این موضوعات، علل وقوع حوادث را شناسایی کرده و نسبت به پیشگیری این حوادث در آینده اقدام نماییم و یا در صورت مواجهه با شرایط نامطلوب بتوانیم بهترین پاسخ و عملکرد را برای مقابله با آن داشته باشیم. از این روی، چند سالی است با برگزاری سمینارهای تخصصی با حضور کارشناسان بهره برداری و تعمیرات، عوامل وقوع و راه های مقابله با حوادث، بررسی شده و دستورالعمل های متناسب با آن تهیه شده است، به طوری که اجرای مانورهای فنی، مبتنی بر این دستورالعمل ها موجب بهبود قابل توجه شاخص های تولید، به ویژه کاهش خروج های اضطراری واحدها در این نیروگاه شده است.

موتابها، توجه و رسیدگی به وضعیت سیستم های خنک کاری در اتاق های کنترلی و تجهیزات حساس الکترونیکی را از عوامل مهم در کمک به تداوم تولید واحدها دانست و بیان داشت: سیستم های کنترلی به دلیل نقش حساس آن ها در پایداری تولید واحدها، همواره مورد توجه کارکنان بهره برداری قرار دارد. در این میان، تجهیزات سرمایشی، به عنوان عامل مهم در پایداری وضعیت سیستم های کنترلی و تجهیزات حساس است که پیش از آغاز فصل تابستان، تمامی تجهیزات سرمایشی در اتاق های کنترلی و حساس، از سوی متخصصان نیروگاه، سرویس کامل شد؛ در مواردی هم که تجهیزات خنک کاری در معرض نور آفتاب بود، امکانات لازم برای پوشش عایقی آن در نظر گرفته شد که این اقدامات موجب بهبود عملکرد تجهیزات خنک کاری و در نتیجه، پایداری وضعیت اتاق های کنترلی و تجهیزات حساس شده است.

مدیر عامل نیروگاه در پایان با اشاره به تاثیر اقدامات ذکر شده برای کسب آمادگی تولید در پیک تابستان 1402 گفت: اقدامات صورت گرفته برای آمادگی تابستان، با تلاش تمامی کارکنان به انجام رسید که این فعالیت ها علاوه بر دست یابی به اهداف تولید، موجب بهبود شاخص های مربوط به کاهش مصرف آب، کاهش مصارف داخلی، افزایش تولید و آمادگی و … شده است.

نیروگاه2042 مگاواتی شهید رجایی قزوین با تولید سالیانه 12میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی نقش مهمی در تامین برق کشور و پایداری شبکه سراسری در پیک تابستان 1402 داشت.