با تلاش و  پیگیری متخصصان نیروگاه شهید رجایی،  مشکل پست400کیلو ولت نیروگاه شهید رجایی که موجب خروج دو واحد بخاری این نیروگاه شده بود بر طرف شده و واحد ها  دوباره به شبکه سراسری پیوستند.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، ابوالفضل موتابها مدیرعامل نیروگاه شهیدرجایی قزوین در خصوص  خارج شدن دو واحد بخاری 250مگاواتی این نیروگاه وهمچنین بازگشت دوباره این واحد ها در کوتاه ترین زمان ممکن اظهار داشت:با توجه به شرایط جوی و بر اثر صاعقه و رعد و برق و  طوفان شدید در روز یکشنبه 15مرداد ماه 1402 ساعت بیست و سی و هفت دقیقه  به دلیل ایجاد اتصال کوتاه روی ترانس های جریان  سکتورهای  میانی خط های ورد آورد تهران و خط گیلان باعث عمل نمودن رله های حفاظتی در پست 400کیلو ولت نیروگاه شهید رجایی شد، که این موضوع با ایجاد وقفه ای باعث قطعی برق در بعضی نواحی شهر تهران گردید وبا اقدام به موقع وسریع تیم های فنی خطوط مذکور مجددا برقدار شدند.

وی تصریح کرد: پس از عمل نمودن رله های حفاظتی در پست 400 کیلو ولت موجب نوسانی شدن پمپ های سوخت مایع در واحد های شماره  2  و3بخاری این نیروگاه شد که این اتفاق باعث خروج دو واحد گردید که با این اتفاق ممکن بود واحد های شماره یک و چهار نیروگاه نیز از مدار تولید خارج شوند که با عملکرد صحیح  و دقیق کارکنان بهره برداری نیروگاه از این خروج ها جلوگیری شد.

موتابها افزود: بلافاصله پس از این اتفاق با فراخوان تیم های متخصص نیروگاه وبا کمک نفرات حاضر در کمترین زمان ممکن  این واحد ها به مدار تولید  بازگشتند و شرایط تولید برق به حالت عادی بازگشت .

موتابها در پایان بیان داشت: با بازگشت دوباره واحد های شماره  دو و سه  بخاری نیروگاه شهیدرجایی، 500 مگاوات برق به شبکه سراسری تزریق شد تا کمترین خللی در تامین انرژی الکتریکی پایدار و مطمئن برای خدمت رسانی به مصرف کنندگان به ویژه شهروندان تهرانی  ایجاد نشود.

نیروگاه شهیدرجایی قزوین با چهار واحد بخاری هر یک به ظرفیت 250 مگاوات، 6 واحدگازی هر یک به ظرفیت 4/123 و سه واحد بخارسیکل ترکیبی به ظرفیت 6/100 مگاوات جمعا به ظرفیت 2042 مگاوات،  نقش مهمی در حفظ و پایداری  شبکه سراسری  کشور  دارد.