واحد شماره 4 گازی سیکل ترکیبی نیروگاه شهید رجایی به منظور انجام تعمیرات بازدید محفظه احتراق و تعویض نازل از مدار تولید برق خارج شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، جواد دوستی معاون مهندسی و برنامه ریزی در تشریح خبر فوق اظهار داشت: در اجرای برنامه های تعمیراتی 17 گانه نیروگاه برای عبور موفقیت آمیز از پیک مصرف برق تابستان سال 1402، واحد شماره 4 گازی از مدار تولید برق خارج شد تا تحت تعمیرات بازدید محفظه احتراق و تعویض نازل مرحله یک قرار گیرد.

دوستی تصریح کرد: بازدید محفظه احتراق، دمونتاژ و مونتاژ تجهیزات محفظه احتراق و پوسته توربین، بازدید و تعویض کراس فایرتیوپ ها و ترانزیشن پیس ها و لاینرها، تعویض نازل ردیف اول، درصورت نیاز تعویض پره های متحرک و ثابت، انجام انواع تست های NDT بر روی پره های روتور ژنراتور، بازدید و سرویس تورک کنورتور و گیربکس و سایر تجهیزات اکسسوری، بازدید درام های بویلر و بازسازی فید واتر هیتر بویلر و…، از اقداماتی است که در این دوره از برنامه های تعمیراتی از سوی متخصصان تعمیرات مکانیک نیروگاه سیکل ترکیبی انجام خواهد شد.

معاون مهندسی و برنامه ریزی در ادامه بیان داشت: همچنین تست رله های حفاظتی ژنراتور و تست های الکتریکی ترانس استیشن و ترانس های محلی، بازدید از ایرکاندیشن سوئیچ گیر ماژول، تست و کنترل ظرفیت باطری ها، بازدید الکتروموتورها، بازدید و ترمیم موتور پمپ کمکی هیدرولیک، بازدید و سرویس الکتروموتور فن های خنک کاری ترانس اصلی و….، از اقدامات دیگری است که توسط متخصصان تعمیرات الکتریک انجام می شود.

دوستی با اشاره به فعالیت های تعمیرات ابزاردقیق در واحد شماره 4 گازی نیز بیان داشت: تست و کالیبراسیون نهایی کنترل والو، تست نرم افزاری کامپیوترها، تست سیستم اعلام و اطفاء حریق ترانس اصلی و سیستم co2، تست و کالیبراسیون پرشر سوئیچ ها و کالیبره نشاندهنده ها، تنظیم الکتروموتور تورک اجاستر و دمونتاژ و مونتاژ تجهیزات ابزاردقیقی بیلید والو ها و …، از سوی متخصصان تعمیرات ابزاردقیق این نیروگاه انجام می شود.

وی در پایان گفت: فعالیت های تعمیراتی در واحد شماره 4 گازی بیشتر با ظرفیت های داخلی شرکت و از سوی متخصصان و کارشناسان تعمیرات نیروگاه انجام می شود.

گفتنی است نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی دارای 3 بلوک است که هر یک، از 2 واحد گازی و یک واحد بخاری تشکیل شده است و هر بلوک در مجموع، بیش از 300 مگاوات توان تولید برق دارد.