x
شعار سال

نیروگاه شهید رجایی با تمام توان در حال تولید برق پایدار است

دو‌شنبه 20 آبان 1398
بازدید: 29 بار

علی فرهور: تعهد کارکنان نیروگاه، تولید برق پایدار و مطمئن برای تحویل به شبکه سراسری است.

به گزارش دفتر روابط عمومی، علی فرهور مدیرعامل نیروگاه، در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، در پاسخ به پرسش جمعی از خبرنگاران در خصوص برنامه ریزی برای تولید برق پایدار به ویژه در تابستان اظهار داشت: از اقدامات اساسی ما برای اطمینان از پایداری تولید برق به ویژه در فصل پرمصرف تابستان، انجام 17 برنامه تعمیرات اساسی، نیمه اساسی و بازدیدهای دوره ای است که برای کسب آمادگی لازم در تولید برق، مورد نیاز است؛ از این روی پس از برنامه ریزی های دقیق، 13 واحد بخاری و سیکل ترکیبی به ترتیب اولویت زمانی، از ابتدای مهرماه سال گذشته تحت تعمیرات قرار گرفت که این فعالیت ها  تا پایان اردیبهشت امسال، ادامه داشت. البته این سخن به معنای پایان فعالیت های تعمیراتی در تابستان نیست، چراکه آماده سازی نیروگاه برای تولید در پیک مصرف برق، مستلزم انجام فعالیت های گسترده ای است. در این میان، رفع نشتی ها و اشکالات موجود در برج های خنک کننده اصلی که نقش عمده ای در میزان راندمان واحدهای بخاری دارند، مثال بارزی است.

ایشان افزود: کارکنان نیروگاه در تمامی شرایط آب و هوایی و کار در ارتفاع و در دمای بالا، هرگونه ایراد و نشتی های موجود در برج های خنک کننده اصلی را برطرف نمودند تا خللی در راندمان تجهیزات و واحدها ایجاد نشود.

علی فرهور در ادامه افزود: همان طور که اشاره گردید، سعی ما در تولید برق پایدار است که این مهم، علی رغم افزایش شدید قیمت قطعات و تجهیزات انجام می شود که تامین آن ها برای ادامه تولید برق، ضروری و حیاتی است. بنابراین از همه شهروندان و مردم شریف، تقاضا می کنیم برای کمک به تداوم تولید و بهره مندی از نعمت انرژی الکتریکی، الگوی صحیح مصرف را رعایت نمایند که با این اقدام، علاوه بر کاهش هزینه های تولید، به هموطنان خود در مناطق و استان های گرمسیر کشور که نیاز شدید به برق برای مصارف سرمایشی دارند هم کمک می کنند.

استفاده از ظرفیت های داخلی در ساخت قطعات و تجهیزات نیروگاهی

تکیه بر توانمندی های داخلی و استفاده از قطعات ساخت داخل به عنوان ابزاری برای گذر از شرایط تحریم ها، موضوع دیگری بود که مدیرعامل نیروگاه به آن اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر، قیمت قطعات و تجهیزات نیروگاهی با یک جهشی همراه بود که در مقابل این افزایش قیمت ها، نرخ فروش برق به مصرف کنندگان، افزایش بسیار کمی داشته است. از این روی سیاست افزایش بهره وری با استفاده از ظرفیت های داخلی، مورد نظر قرار گرفت که خوشبختانه با داشتن ظرفیت های دانشی و تخصصی در نیروگاه توانستیم بخش اعظم نیازهای خود را در داخل کشور تامین نماییم.

ایشان ادامه داد: علی رغم اعمال تحریم ها از سوی ایالات متحده آمریکا علیه کشور ما، کارکنان نیروگاه با پیروی از سیاست افزایش بهره وری و با تکیه بر دانش و تخصص داخلی، کارنامه موفقی برجای گذاشته اند، به طوری که هم اکنون 95 درصد از قطعات و تجهیزات نیروگاه در داخل کشور و با طراحی و کوشش متخصصان خودمان تامین می شود.

 

صرفه جویی ارزی با پیروی از سیاست ساخت داخل

علی فرهور در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص میزان صرفه جویی ارزی با بکارگیری سیاست درون سپاری برای تامین قطعات نیروگاهی بیان داشت: هم اکنون تعداد 33 هزار قلم کالا در انبارهای این شرکت وجود دارد که هرساله به میزان 10 درصد این مقدار یعنی بیش از 3 هزار نوع قطعه برای پایداری فعالیت واحدها می باید ساخته و تحویل انبارها شود. حال با توجه به استفاده از ظرفیت های داخلی و تکیه بر توانمندی متخصصان در تامین قطعات واحدها، سال گذشته به کمک این روش، به میزان قابل توجهی صرفه جویی ارزی شده است که این میزان صرفه جویی در افزایش بهره وری، موثر خواهد بود.

برگزاری دوره های آموزشی پدافند غیرعامل برای آمادگی مقابله با تهدیدات احتمالی

مقابله با تهدیدات احتمالی از سوی دشمنان، پرسش دیگری بود که مدیرعامل نیروگاه در پاسخ به آن اظهار داشت: گروه آموزش نیروگاه با برخورداری از استادان مجرب در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، آموزش های زیادی در این حوزه برای کارکنان برگزار نموده است که مقابله با حملات سایبری، الکترومغناطیسی و خرابکاری صنعتی، نمونه ای از این فعالیت ها است.

 

سال گذشته 88 درصد از سوخت مصرفی نیروگاه شهید رجایی از نوع سوخت پاک گاز طبیعی بود

علی فرهور در ادامه به موضوع سوخت مصرفی واحدهای نیروگاه پرداخت و بیان داشت: در چند سال گذشته با رایزنی و هماهنگی با مسئولان استانی، شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی و شرکت ملی گاز ایران، موضوع سوخت مصرفی نیروگاه مطرح شده که مورد توجه مسئولان قرار گرفته است؛ از این روی به منظور پاسخ به دغدغه های زیست محیطی مردم استان، سهمیه سوخت گاز طبیعی این نیروگاه افزایش یافت؛ به طوری که سال گذشته، 88 درصد از سوخت مصرفی واحدها از نوع سوخت پاک گاز طبیعی بود و در تداوم این سیاست نیز در 3 ماهه سال جاری، این رقم به 93 درصد رسیده است.

ایشان افزود: به منظور کمک به صیانت از محیط زیست، علاوه بر کاهش استفاده از سوخت مایع و افزایش سهم سوخت گاز طبیعی برای تولید برق در واحدهای نیروگاه، با نصب تجهیزات لازم، محصولات احتراق خروجی از دودکش نیروگاه، به صورت آنلاین نیز قابل پایش است و ارقام مربوط به آن از سوی اداره کل محیط زیست استان قزوین و اداره آن در شهرستان آبیک، در لحظه، قابل دست یابی و قابل بررسی است.

گفتنی است با هماهنگی روابط عمومی نیروگاه، خبرنگاران و اصحاب رسانه که در این نشست خبری حضور داشتند، پس از انجام مصاحبه مطبوعاتی، از اتاق فرمان و برج های خنک کننده بازدید نموده و با فرایند تولید برق آشنا شدند.

 

لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید
PAM-CAPTCHA-GENERATOR