x
شعار سال

عملیات شبیه سازی مقابله با آتش سوزی

سه‌شنبه 03 دی 1398
بازدید: 292 بار

 

مانور مقابله با آتش سوزی در واحد شماره یک گازی نیروگاه شهید رجایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، به منظور ارتقای سطح آمادگی اعضاء و تیم های عملیاتی کمیتهاجرایی مدیریت بحران به هنگام مواجهه با شرایط اضطراری و مقابله با آن، مانوری با این محور در نیروگاه سیکل ترکیبی برگزار شد.

محمد سمیعی رییس کمیته اجرایی مدیریت بحران نیروگاه شهید رجایی در تشریح انجام این مانور گفت: با هدف صیانت از نیروی انسانی، سرمایه های ملی و کسب آمادگی های لازم، عملیات شبیه سازی مقابله با آتش سوزی در واحدهای گازی با حضور اعضای کمیته اجرایی مدیریت بحران و تیم های عملیاتی، برای اولین بار در سطح 2 در این شرکت برگزار شد که طی آن، میزان هماهنگی بین تیم های عمل کننده، میزان آمادگی اعضاء در مواجهه با حوادث احتمالی، بررسی نقاط قوت و ضعف در اجرای مانور، اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات، بررسی میزان آمادگی کارکنان در زمان مقابله با بحران آتش سوزی و ...، مورد ارزیابی قرار گرفت.

رییس کمیته اجرایی مدیریت بحران در تشریح انجام این مانور افزود: با فرض ترکیدگی فلکسیبل مسیر پرژ سوخت واحد گازی شماره یک و برخورد هوای داغ به سوخت نشت یافته، حادثه آتش سوزی در این واحد، رخ داد که  با امکانات موجود در محل، قابل کنترل نبوده و از سطح 3 به سطح 2 گسترش یافت.

ایشان در این باره ادامه داد: با ادامه آتش سوزی و عدم امکان مهار آن، طبق سناریوی تعریف شده، با عباس محمدرضایی رییس اداره ایمنی و مدیریت بحران نیروگاه، تماس گرفته شد و بلافاصله اعضای مرتبط با حادثه در کمیته اجرایی مدیریت بحران به همراه نیروهای پشتیبانی، فراخوان شده و در محل حادثه حضور یافتند.

محمد سمیعی بیان داشت: با حضور اعضای اجرایی کمیته مذکور و تیم های عمل کننده، آتش فرضی که از سطح 3 به سطح 2 تبدیل شده بود، مهار گشته و بدون خروج اضطراری واحد گازی، خاموش شد.

رییس کمیته اجرایی مدیریت افزود: در این عملیات، دو نفر از کارکنان بهره برداری که دچار سوختگی فرضی شده بودند، با حضور تیم امداد و نجات مرکز بهداشت کار، در محل حادثه، معاینه شده و برای درمان بیشتر، به آن مرکز منتقل شدند.

محمد سمیعی در پایان، از تمامی اعضای کمیته اجرایی مدیریت بحران و تیم های عملیاتی، به ویژه عباس محمدرضایی دبیر این کمیته که در برگزاری اولین مانور انجام شده در سطح 2، به خوبی ایفای نقش نمودند، تقدیر و تشکر نمود.

گفتنی است، در تقسیم بندی شرایط اضطراری، سطح 3  حوادث با توانایی های قرارگاه های ایمنی، قابل کنترل و مهار بوده و با گسترش و تبدیل آن به سطح 2، کنترل و مهار حادثه، بر عهده کمیته اجرایی مدیریت بحران قرار می گیرد و در صورت عمیق شدن حادثه و تبدیل آن به بحران، کنترل و مهارآن، بر عهده ستاد مدیریت بحران و پدافند غیرعامل گذاشته شده و در صورت نیاز، با کمک  سازمان های معین انجام خواهد شد.

 

لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید