x
شعار سال

عبور موفقیت آمیز نیروگاه از پیک تابستان

یکشنبه 24 شهریور 1398
بازدید: 318 بار

برنامه ریزی صحیح، عامل گذر موفقیت آمیز نیروگاه شهید رجایی در پیک تابستان 1398 است.

برنامه ریزی صحیح، عامل گذر موفقیت آمیز نیروگاه شهید رجایی در پیک تابستان 1398 است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، مدیر امور بهره برداری سیکل ترکیبی نیروگاه شهید رجایی، مهم ترین عامل در گذر موفقیت آمیز از پیک تابستان را اجرای صحیح برنامه های آمادگی تولید در تابستان بیان کرد و گفت: فصل تابستان به دلیل افزایش تقاضای مصرف انرژی الکتریکی به ویژه در مصارف خانگی، از اهمیت بالایی در صنعت نیروگاهی برخوردار است. به همین دلیل پیش از آغاز تابستان با تدوین برنامه های ویژه این فصل، کارکنان نیروگاه سیکل ترکیبی تلاش زیادی داشتند تا با رفع اشکالات موجود و با اجرای برنامه های پیشگیرانه، واحدهای این نیروگاه را در سطح بالای آمادگی قرار دهند.

فرشید کاکاوند مدیر امور بهره برداری سیکل ترکیبی افزود: امسال با توجه به حلول ماه مبارک رمضان در اردیبهشت ماه، مهم ترین فعالیت های مربوط به آمادگی واحدها برای تولید در تابستان را بلافاصله در پایان روزهای تعطیل عید نوروز، آغاز و تا پیش از ماه مبارک رمضان، به پایان رساندیم تا فشار وارده به نیروهای انسانی در این ماه، به حداقل ممکن برسد؛ بنابراین برای ورود به تابستان و گذر موفق از پیک فصل گرما، چک لیست تابستانه تهیه شد؛ چک لیستی که حوزه های مختلف نیروگاه را همراه با زمانبندی انجام فعالیت ها پوشش می داد.

وی در ادامه بیان داشت: مهم ترین اقدام ما برای کسب آمادگی تولید در تابستان، شست و شوی دلتاهای برج های خنک کننده اصلی، پوشاندن منافذ و درزهای کولینگ تاور هر سه واحد بخاری و شست و شوی برج های خنک کننده کمکی در واحدهای گازی بود که با این اقدام، راندمان برج های خنک کننده در نیروگاه سیکل ترکیبی افزایش یافت.

فرشید کاکاوند افزود: سرویس کاری سیستم سرمایشی سوییچ گیر های واحدهای گازی، پایش مستمر روغن مربوط به  c.w.pump ها، پایش مستمر بسکت ها و فیلتر های سیستم دیلیوجینگ واحدها و ...، از دیگر اقدامات مهم برای اطمینان از افزایش آمادگی واحدها در طول تابستان بود که با موفقیت به انجام رسید.

برگزاری سمینارهای آموزشی با محور بررسی حوادث نیروگاهی و تاثیر آن بر بهبود فرآیند بهره برداری، موضوع دیگری بود که مدیر امور بهره برداری سیکل ترکیبی به آن پرداخت و گفت: بروز حوادث و شبه حوادث در فرآیند بهره برداری که منجر به محدودیت در تولید می شود، پدیده ای گریز ناپذیر است؛ از این روی تلاش ما بر آن است تا با بررسی علمی و فنی این موضوعات، علل وقوع حوادث را شناسایی کرده و نسبت به پیشگیری این حوادث در آینده اقدام نماییم و یا در صورت مواجهه با شرایط نامطلوب بتوانیم بهترین پاسخ و عملکرد را برای مقابله با آن داشته باشیم. از این روی، چند سالی است با برگزاری سمینارهای تخصصی با حضور کارکنان بهره برداری سیکل ترکیبی، عوامل وقوع و راه های مقابله با حوادث، بررسی شده و دستورالعمل های متناسب با آن تهیه شده است، به طوری که اجرای مانورهای فنی، مبتنی بر این دستورالعمل ها موجب بهبود قابل توجه شاخص های تولید، به ویژه کاهش خروج های اضطراری واحدها در نیروگاه سیکل ترکیبی شده است.

مدیر امور بهره برداری سیکل ترکیبی، توجه و رسیدگی به وضعیت سیستم های خنک کاری در اتاق های کنترلی و تجهیزات حساس را از عوامل مهم در کمک به تداوم تولید واحدها دانست و بیان داشت: سیستم های کنترلی به دلیل نقش حساس آن ها در پایداری تولید واحدها، همواره مورد توجه کارکنان بهره برداری قرار دارد. در این میان، تجهیزات سرمایشی، به عنوان عامل مهم در پایداری وضعیت سیستم های کنترلی و تجهیزات حساس است که پیش از آغاز فصل تابستان، تمامی تجهیزات سرمایشی در اتاق های کنترلی و حساس، از سوی کارکنان بهره برداری، سرویس کاری شد؛ در مواردی هم که تجهیزات خنک کاری در معرض نور آفتاب بود، امکانات لازم برای پوشش عایقی آن در نظر گرفته شد که این اقدامات موجب بهبود عملکرد تجهیزات خنک کاری و در نتیجه، پایداری وضعیت اتاق های کنترلی و تجهیزات حساس شده است.

پیاده سازی الگوی نظام ساماندهی محیط کار(5S) در نیروگاه سیکل ترکیبی، از اقدامات قابل توجهی است که با همکاری امور نظارت بر خدمات عمومی، در این نیروگاه انجام شده است. پاکسازی چاهک های آب و گازوییل و کانال های زیرزمینی مربوط به عبور کابل ها و تمیزکاری تجهیزات سیستم سوخت گازوییل در واحدهای گازی، بخشی از فعالیت هایی است که در این خصوص به انجام رسیده است.

مدیر امور بهره برداری سیکل ترکیبی در پایان با اشاره به تاثیر اقدامات ذکر شده برای کسب آمادگی تولید در تابستان گفت: اقدامات صورت گرفته برای آمادگی تابستانه، با تلاش تمامی کارکنان بهره برداری نیروگاه سیکل ترکیبی به انجام رسید که این فعالیت ها علاوه بر دست یابی به اهداف تولید، موجب بهبود شاخص های مربوط کاهش مصرف آب، کاهش مصرف داخلی و ... شده است.

لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید