x
شعار سال

سیستم جمع آوری اطلاعات واحد شماره 4 نیروگاه بخار در حال جایگزینی است

پنجشنبه 07 شهریور 1398
بازدید: 43 بار

سیستم جمع آوری اطلاعات (DOS) واحد شماره 4 بخاری نیروگاه با استفاده از تجهیزات نوین، در حال بهینه سازی و بروز رسانی است.

سیستم جمع آوری اطلاعات (DOS) واحد شماره 4 بخاری نیروگاه شهید رجایی با استفاده از تجهیزات نوین، در حال بهینه سازی و بروز رسانی است.
به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، در آخرین مرحله بروزرسانی سیستم جمع آوری اطلاعات(DATA ACQUISITION SYSTEM) واحدهای 250 مگاواتی نیروگاه، این سیستم در واحد شماره 4 بخاری از سوی معاونت تعمیرات نیروگاه بخار در حال بروز رسانی است.
بنا به این گزارش با گذشت بیش از دو دهه از بهره برداری واحدهای بخاری نیروگاه شهید رجایی و به دلیل قدیمی بودن سیستم جمع آوری اطلاعات واحدهای بخار آن، تصمیم برآن شد تا پس از بررسی های تخصصی، اقدام به نوسازی این سیستم در واحدهای چهار گانه 250 مگاواتی شود.
درادامه این گزارش آمده است، پیش از این، سیستم DOS در  3 واحد بخاری نیروگاه از سوی گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات و گروه ابزاردقیق معاونت مهندسی، بروز رسانی شده بود که در آخرین مرحله از این اقدام، سیستم فوق در واحد شماره 4 بخاری از سوی امور تعمیرات ابزاردقیق در حال بروزرسانی است که با اتمام آن، دریافت گزارش از کارکرد تجهیزات واحد، امکان پذیر خواهد بود.
این گزارش می افزاید در طراحی نیروگاه ها از سیستم های رایانه ای برای نظارت بر خط (ON LINE) تجهیزات استفاده می شود که در این میان سیستم کسب اطلاعات (DAS)، بخش اصلی سیستم رایانه ای جمع آوری اطلاعات و نظارت بر عملکرد نیروگاه ها را تشکیل می دهد. بنابراین با توجه به اهمیتی که نقش اطلاعات و داده های تجهیزات مختلف نیروگاه در فرایند تولید برق دارد و با توجه نیازی که در این خصوص احساس می شود، این سیستم در نیروگاه شهید رجایی بروز رسانی شده است.
در تشریح عملکرد سیستم کسب اطلاعات(DAS) واحدهای بخاری آمده است، این سیستم که با نمایش وضعیت عملکرد تجهیزات نیروگاهی، اپراتور را در بهره برداری و عیب یابی دقیق تجهیزات یاری می رساند، تمامی عملیات پردازش بر روی داده ها را انجام داده و سپس وضعیت های مختلف را برای آگاه ساختن بهره بردار و تصمیم گیری برای انجام عملیات لازم در زمان های مختلف بهره برداری، بر روی صفحه نمایش رایانه آشکار می کند.
این گزارش در پایان می افزاید، سیستم DOS، نقش مهمی در بهبود عملکرد بهره برداری، گزارش گیری و ثبت رخدادها در واحد دارد به طوری که می توان به ذخیره اطلاعات به صورت فایل، استناد به اطلاعات ذخیره شده برای استفاده در زمان وقوع حوادث و خروج و ورود واحد، ثبت تمامی مانورهای بهره برداری، مقایسه اطلاعات مشابه در بین واحدها، امکان محاسبه ساعت کارکرد دستگاه، امکان محاسبه نشتی آب و بخار، تعداد استارت و خروج پمپ ها، ثبت زمان دقیق مانورها و اشکالات تا صدم ثانیه، امکان صدور گزارش عیب براساس تحلیل اطلاعات منتقل شده به فایل، اجرای تعمیرات پیشگیرانه براساس اطلاعات منتقل شده، امکان مانیتورینگ متمرکز برای مسئولان شیفت و ... به عنوان بخشی از مزایای آن، اشاره کرد.
لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید
PAM-CAPTCHA-GENERATOR