x
شعار سال

راه اندازی دوباره واحد شماره 4 گازی نیروگاه شهید رجایی

یکشنبه 30 تیر 1398
بازدید: 58 بار

واحد شماره 4 گازی نیروگاه شهید رجایی با تلاش متخصصان این نیروگاه، پس از 5 روز تعمیرات نفس گیر، دوباره به مدار تولید بازگشت.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، واحد شماره 4 گازی این نیروگاه که به دلیل ایجاد اشکال در سیستم آب بندی یاتاقان شماره دوی آن به طور اضطراری از مدار تولید، خارج شده بود، پس از گذشت 5 روز و با انجام تعمیرات تخصصی، بار دیگر به شبکه سراسری تولید برق پیوست.

با اعلام بروز ناگهانی اشکال در تجهیز یاتاقان شماره 2 مربوط به واحد 4 گازی، جلسه ای اضطراری با حضور مدیرعامل، مدیران و متخصصان نیروگاه به منظور بررسی علت حادثه و یافتن راه حل مناسب برای برون رفت از این شرایط، برگزار شد که بلافاصله 2 تیم عملیاتی برای انجام تعمیرات به صورت شبانه روزی، تشکیل و عملیات رفع اشکال از یاتاقان واحد، آغاز گردید.

تیم عملیاتی در روز نخست تعمیرات، به سرعت وارد عمل شده و با برداشتن سقف کوپه توربین، کمپرسور و برداشتن دیواره ها، دمونتاژ لوله ها، نازل های سوخت، لاینرها، فلو اسلیوها و ... با هدف دستیابی به محل آسیب دیده، عملیات تعمیرات را آغاز نمودند که این عملیات تا شب نخست تعمیرات، با داربست بندی اطراف پوسته ها، بازکردن 2 عدد ترانزیشن پیس و بازکردن پیچ های شعاعی پوسته کامباسشن راپر ادامه داشت.

برداشتن پوسته های دیس شارژ کمپرسور و اینرکیسینگ، تا دستیابی به یاتاقان آسیب دیده، مرحله دیگری از از این تعمیرات بود که در روز دوم به انجام رسید. در ادامه، با دستیابی به یاتاقان شماره 2 و برداشتن پداستال آن، مشخص شد سیستم آب بندی آن دچار آسیب شدید شده و نیاز به اصلاح دارد که با دمونتاژ این تجهیز، نسبت به تعویض سیل هوای یاتاقان 2 اقدام گردید.

پس از اصلاح یاتاقان آسیب دیده، از نازل مرحله اول توربین هم بازدید شد که پس از تمیز کاری و قلاویزکاری پوسته های دمونتاژ شده، نازل مرحله اول نیز که دچار اشکال شده بود، از محل خود خارج و پره های جدید، نصب گردید.

به دنبال رفع عیب از سیستم آب بندی یاتاقان شماره 2، بلافاصله عملیات مونتاژ تجهیزات، آغاز و در روز جمعه مورخ 28 تیر 1398، کارکنان تعمیرات، پس از عمل جوش کاری و سنگ زنی پوسته ها، اقدام به نصب این سازه ها بر روی توربین و کمپرسور نموده و در مرحله بعد، لوله ها، لاینر ها، فلواسلیوها و ... را نیز مونتاژ و در محل خود نصب نمودند. نصب تجهیزات الکتریکی و ابزار دقیقی، مرحله پایانی عملیات تعمیرات غیرمترقبه واحد شماره 4 گازی نیروگاه شهید رجایی بود که به انجام رسید.

نکته قابل توجه در اجرای این عملیات سریع تعمیراتی، سرعت عمل همراه با دقت بالای متخصصان معاونت تعمیرات این نیروگاه بود که با این اقدام خود، رکورد تازه ای در بازه ی زمانی انجام این نوع تعمیرات برجای گذاشتند؛ به طوری که در شرایط معمول، 30 روز زمان برای اجرای این نوع تعمیرات لازم بود اما متخصصان نیروگاه شهید رجایی توانستند این مهم را در کمتر از 5 روز، با صرف 110 ساعت فعالیت مدام شبانه روزی و در قالب 2 تیم متخصص و در حالی که دمای هوا به 44 درجه سانتی گراد می رسید با موفقیت به پایان رسانند.

واحد شماره 4 گازی نیروگاه شهید رجایی، پس از پایان فعالیت تعمیراتی و رفع اشکال از یاتاقان شماره 2، روز یک شنبه مورخ 30 تیر 1398، دوباره به شبکه سراسری تولید برق، متصل شد که با این اقدام، حدود 150 مگاوات به ظرفیت نامی شبکه برق کشور، اضافه شد.

اهمیت اجرای این عملیات تعمیراتی که در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام رسید، به دلیل نیاز شبکه سراسری تولید برق به ویژه در شرایط پیک تابستان به تولید نیروگاه ها است که در این شرایط و با توجه به گرمای شدید هوا، نیاز به مصرف انرژی الکتریکی و استفاده از وسایل برودتی، به شدت افزایش می یابد.

لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید
PAM-CAPTCHA-GENERATOR