x
شعار سال

دومین جلسه ذینفعان طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی شهیدرجایی برگزار شد

پنجشنبه 14 تیر 1397
بازدید: 146 بار

دومین جلسه ذینفعان طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس «J» با حضور نمایندگان شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی، شرکت های تابعه و وابسته وزارت نیرو، مشاور طرح، مسئولان استانی و منطقه ای، معتمدان محلی و ساکنان مجاور، سیزدهم تیرماه جاری در سالن اجتماعات عمومی نیروگاه شهید رجایی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، مشاور طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس«J» در تشریح هدف ساخت آن گفت: با توجه به نیاز شبکه برق کشور به توسعه صنعت برق برای رفع کاستی های موجود در این صنعت، برآن هستیم از متخصصان، سرمایه گزاران و کارشناسان برای دستیابی به ساخت نیروگاه های با راندمان بالا بهره مند شویم تا براساس چشم انداز برنامه ششم توسعه، در حوزه تولید برق عمل کرده باشیم.
طحانی مشاور محیط زیستی طرح و مدیرعامل شرکت تارانیروی سپاهان افزود: بی شک اجرای پروژه احداث نیروگاه سیکل ترکیبی شهیدرجایی با توجه به ظرفیت های مناسبی که در شاخه های مختلف علمی و فنی ایجاد می کند، افزایش رشد علمی خوبی را در استان و کشور به دنبال خواهد داشت که موجب رشد اقتصادی و اجتماعی می شود.
مشاور زیست محیطی طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی اظهار داشت: در اجرای طرح های مختلف صنعتی به ویژه صنعت برق، همواره دغذغه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و ... وجود دارد که خوشبختانه پس از بررسی های علمی و دقیقی که در این باره انجام شده است توانستیم به این باور برسیم که احداث نیروگاه های با راندمان بالای کلاس«J» از کمترین میزان آلودگی های محیط زیستی برخوردار است، به طوری که مشاوران ژاپنی به همراه متخصصان ایرانی با مقایسه پارامترهای زیست محیطی نیروگاه های فعلی با مدل شبیه سازی نیروگاه جدید کلاس«J» مشخص نمودند نیروگاه جدید نوع «J» از حد استانداردهای تعریف شده هم آلودگی کمتری دارد.
طحانی با اشاره به پارامترمصرف آب در نیروگاه ها افزود: آب، همواره از موضوعاتی است که ذهن مسئولان و مردم را به خود جذب می نماید، بنابراین برای صیانت از منابع آبی کشور و مقابله با مشکلات ناشی از کم آبی و خشکسالی در کشور می باید در کنار توسعه اقتصادی، به این موضوع مهم هم پرداخت که خوشبختانه در طرح جدید، می خواهیم نیروگاهی با راندمان بالا و با قابلیت کمترین مصرف آب احداث نماییم. در تعریف دقیق می توان گفت، نیروگاه های فعلی به ازای هر کبلووات ساعت تولید برق، حدود یازده صدم لیتر آب مصرف می کنند، در حالی که آب مصرفی نیروگاه جدید کلاس«J» با در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی و براساس ارقام طراحی، نسبت به نیروگاه های فعلی، از رقم بسیار پایین تری برخوردار است.
مشاور زیست محیطی طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی در ادامه گفت: با وجود کمبودها در حوزه تولید برق نمی توانیم صبر کنیم تا بر مشکلات این صنعت افزوده شود. بنابراین می باید وجود چنین فرصت هایی را مورد توجه قرار داده و با تمام توان، پشتیبان اجرای این گونه طرح های تولید برق دوستدار طبیعت باشیم.
در ادامه، علی فرهور مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق شهیدرجایی ضمن خوش آمدگویی به ذینفعان وحاضران درجلسه به تشریح عملکرد نیروگاه شهیدرجایی پرداخت وگفت: این نیروگاه بادارا بودن کارکنان ومتخصصان باتجربه توانسته است جایگاه خوبی درصنعت برق کشور داشته باشد به طوری که تلاش های شبانه روزی همکاران خوبم موجب شده تا نیروگاه شهیدرجایی همواره براساس نتایج عملکرد آن ازسوی شرکت مادرتخصصی برق حرارتی و وزارت نیرو مورد تقدیر قرار گیرد.
علی فرهور مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی درادامه افزود: کاهش میزان مصرف آب درچندسال گذشته، افزایش میزان مصرف گاز طبیعی باهدف کاهش آلایندگی وآمادگی بالای واحدهای سیزده گانه این نیروگاه گواه عملکرد مطلوب این شرکت است. حال باتوجه به افزایش تقاضای مصرف برق که روز گذشته (12 تیرماه 97) به میزان پنجاه و شش هزارو پانصد مگاوات رسید، لزوم تسریع دراجرای طرح های احداث نیروگاهی را آشکار می سازد.
نصرالهی مدیرطرح های بازتوانی نیروگاه ها درخصوص اجرای این طرح گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی ها و بررسی های به عمل آمده انتظار خواهیم داشت پس ازارائه گزارش های تکمیلی از جانب مشاوران کشور ژاپن که قراراست برای اجرای این پروژه، تسهیلاتی بانرخ سود بسیار پایین دراختیار وزارت نیرو قرار دهند و همچنین پس از ارائه گزارش های کارشناسان ایرانی به مقامات مسئول، تا پایان سال 2018 این پروژه به مرحله اجرا درآید.
مدیرطرح های بازتوانی نیروگاه ها در اهمیت احداث نیروگاه های جدید اظهار داشت: میزان مصرف برق درابتدای فصل تابستان امسال نشان داد که پیک مصرف جلوترآمده است به طوری شاهد افزایش مصرف برق درابتدای تیر ماه امسال بودیم، درحالی که این میزان مصرف درمرداد سال گذشته تجربه شد. بنابراین احداث نیروگاه ها باراندمان بالا، ضرورتی است که باید به سرعت اجرای آن عملی شده تا مانع ازمشکلات ناشی ازکمبود برق شویم.
نصرالهی درتوضیح تاریخچه این طرح افزود: طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان بالا و با قابلیت آلایندگی بسیارکم، درخواست مردم شریف استان قزوین بود که این پروژه با حضور رییس محترم جمهور درجمع مردم استان، کلید خورد که جا دارد از تلاش های تمامی مسئولان، مشاوران و متخصصان دراین خصوص تشکر وقدردانی نموده و اظهار امیدواری نماییم که این طرح باتلاش همه عزیزان به اجرا درآید.

درپایان، ذینفعان حاضر درجلسه به طرح پرسش های خود درخصوص مسائل اقتصادی، محیط زیست و اشتغال بومیان و... پرداختند که ازسوی مشاور ومسئولان طرح پاسخ داده شد.
نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس «J»، جدیدترین نیروگاه باراندمان بالای 60 درصد است که علاوه بر تامین برق مورد نیاز شبکه سراسری، ایجاد زمینه اشتغال باکمترین میزان تولید آلاینده ها و مصرف بسیار پایین آب، بیشترین ملاحضات زیست محیطی درآن پیش بینی شده است.
لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید
PAM-CAPTCHA-GENERATOR