x
شعار سال

در حال حاضر صنعت بزرگی در کشور بدون ساختار HSE وجود ندارد

پنجشنبه 28 تیر 1397
بازدید: 137 بار

طاهری مشاور وزیر نیرو و سرپرست دفتر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و اموراجتماعی وزارت نیرو به ساختار HSE این وزارت اشاره کرد وگفت: سال 86 به صورت بنیادی و با رویکرد نهادینه سازی، ساختار جدید HSE در وزارت نیرو پیاده سازی شد، به طوری که این حرکت بزرگ موجب شد، امروز حتی یک صنعت بزرگ بدون ساختار HSE در کشور دیده نشود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، مشاور وزیر نیرو اظهار داشت: پیاده سازی ساختار جدید HSE وزارت نیرو را در مراحل مختلف آغاز کردیم و در نهایت، موضوع HSE به طور کلی در قانون هوای پاک تعریف شد؛ قانونی که کارگاه هایی با بیش از 50 نفر شاغل را ملزم به تعریف ساختار HSE در آن ها می کند.

وی افزود: اکنون نیز در حال تدوین موضوعی هستیم که در صورت تصویب، قانونی شده و بر اساس آن، سازمان حفاظت از محیط زیست کشور می تواند تمامی ساختارهای دولتی و غیردولتی را موظف به ارائه گزارش های مرتبط با محیط زیست از طریق دفاتر HSE به این سازمان نماید.

طاهری بر ضرورت تعریف مباحث HSE در چارچوب قوانین جدید تاکید کرد و بیان داشت: متخصصان حوزه HSE می باید موضوع ارائه گزارش های مرتبط با حوزه کاری خود به سازمان حفاظت از محیط زیست را که در حال پیگیری تبدیل آن به قانون هستیم، به طور جدی دنبال کنند و آن را به عنوان بخشی از حقوق اصلی و قطعی خودشان، هم به جهت مسئولیتی که در قبال خود و خانواده خود و هم به دلیل مسئولیتی که در مقابل کارکنان و خانواده هایشان دارند  پیگیری نمایند.  

دیگر سخنران این همایش، مهرداد مدیرکل دفتر پشتیبان فنی شرکت مادر تخصصی برق حرارتی بود که در خصوص تشکیل گروه HSE این شرکت گفت: با تشکیل گروه HSE در زیرمجموعه دفتر بهسازی نیروگاه ها سعی شده است حساسیت های موجود در این حوزه، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد که حتی این موضوع در اساسنامه شرکت مادر تخصصی برق حرارتی هم اشاره شده است.

مهرداد با تاکید بر اهمیت پیاده سازی قوانین و روش های مبتنی بر HSE افزود: یکی از وظایف شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی، انجام اقدامات لازم و اعمال حساسیت برای کاهش انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای است که تعریف این وظایف در اهداف شرکت، نشان از اهمیت موضوع HSE در صنعت برق دارد، بنابراین می توان نتیجه گرفت که در مجموعه صنعت برق، تنها بحث تولید پایدار و اقتصادی مطرح نیست بلکه سازگاری با محیط زیست و رعایت الزامات مبتنی بر HSE هم یکی از اهداف تولید برق است.

وی تاکید داشت: مدیران و کارشناسان امور HSE در نیروگاه ها موضوع HSE را با حساسیت بیشتری دنبال کنند و در این حوزه، مشارکت بیشتری با همکاران خود در دیگر نیروگاه ها داشته باشند تا اهدافی را که در شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی برای ایجاد گروه HSE تعریف شده است قابل دسترسی نمایند.

مدیرکل دفتر پشتیبان فنی شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی در پایان، ضمن تشکر از شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی به دلیل مشارکت در برگزاری همایش فوق، اظهار داشت: اصولا نفس برگزاری چنین همایش هایی، فارغ از مباحث فنی و تکنیکی و تبادل اطلاعات و تجاربی که مطرح می شود، ایجاد روحیه خاص در بین نیروگاه ها برای برگزاری گردهمایی های مختلف است که موجب شکل گیری آرمانی مشترک برای انجام فعالیت های حرفه ای در صنعت برق کشور می شود.  

 در ادامه، جعفرزاده مسئول گروه  HSE شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی به تشریح اقدامات تازه در حوزه HSE شرکت برق حرارتی پرداخت و گفت: با هدف انسجام بخشی در کار و استفاده از ظرفیت متخصصان نیروگاه های حرارتی، تصمیم گرفته شد، کمیته ای متشکل از متخصصان حوزه HSE نیروگاه ها ایجاد شود. بنابراین براساس رزومه هایی که از همکاران نیروگاهی گرفتیم، اعضای کمیته را معرفی نموده و احکامی از سوی مدیرعامل شرکت مادر تخصصی برق حرارتی برای آن ها صادر شد.

وی افزود: از سال 95 در تلاش هستیم یک تقویم کاری تدوین کرده تا بتوانیم اقدامات قابل توجه اعم از یکپارچه سازی دستورالعمل ها، استخراج روش ها، اسناد فنی و ساز و کار مشخصی را در قالب این کمیته به انجام برسانیم که خوشبختانه تا پایان سال 96، تمامی جلسات آن برگزار شد.

جعفرزاده ادامه داد: زیرکمیته هایی هم در 3 حوزه بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایجاد کردیم که در قالب این زیرکمیته ها براساس نیازسنجی هایی که از سوی متخصصان نیروگاهی به انجام رسید، دستورالعمل هایی که مورد نیاز بود و تاکنون وجود نداشت، تدوین شد.

مسئول گروه HSE شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی با تاکید بر یکسان نگری در تشکیل کمیته مشترک HSE با حضور نیروگاه های دولتی و خصوصی اظهار داشت: از ابتدا نگاه یکسانی به حضور نیروگاه های خصوصی و دولتی برای تشکیل کمیته مشترک HSE داشتیم؛ چرا که معتقد بودیم محیط زیست و سلامت مردم چیزی نیست که در چارچوب قراردادها قرار گیرد، بنابراین نگاهی کلان و یکپارچه به این موضوع داشتیم که خوشبختانه این رویکرد از حمایت مدیرعامل و معاون راهبری شرکت مادر تخصصی برق حرارتی برخوردار بود.

جعفرزاده با اشاره به موضوع ممیزی و پایش حوزه HSE در نیروگاه ها بیان داشت: از سال 87 سامانه پایش در حوزه محیط زیست را داریم که برآن هستیم در حوزه های بهداشت و ایمنی هم این سامانه را به صورت یکپارچه ایجاد نماییم تا همکاران نیروگاهی، اقدامات، نواقص و حوادث احتمالی خود را از طریق این سامانه اطلاع رسانی نمایند.

علی فرهور مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، دیگر سخنران این همایش بود که ضمن خوش آمد گویی، هدف اصلی این همایش را ایجاد زمینه مساعد برای تعامل بیشتر متخصصان حوزه HSE نیروگاه ها دانست و اظهار امیدواری کرد برگزاری این همایش، موجب شود تا تبادل نظر و اشتراک گزاری تجارب ارزنده متخصصان این حوزه را بیش از گذشته شاهد باشیم.

علی فرهور با تاکید بر ضرورت تعیین ضریب ریسک بهره برداری گفت: پیشنهاد می کنم همکاران حوزه HSE فرمتی برای تعیین ضریب ریسک بهره برداری داشته باشند تا ضریب ریسک در واحدهای مختلف نیروگاه ها مشخص شود که آیا ضریب، پرمخاطره است و یا با ریسک آگاهانه انجام می شود و می باید این آگاهی ها در اختیار همکاران قرار گیرد.

مدیرعامل نیروگاه شهیدرجایی افزود: در حال حاضر این نیروگاه دارای 3 نوع واحد است که با توجه به تنوع این واحدها، ضریب ریسک آن ها هم متفاوت خواهد بود؛ بنابراین نوع بهره برداری آن ها با یکدیگر تفاوت خواهد داشت که لازم است گروه HSE، ضریب ریسک ایمنی در این واحدها را برای بهره برداری تعیین نموده و امتیاز دهد. بنابراین هرچه ضریب ایمنی بالاتر باشد، می باید تمهیدات ایمنی هم بیشتر شود که خوشبختانه این موضوع از سوی گروه HSE شرکت، انجام شده است.

گفتنی است در پایان روز اول، به منظور آشنایی با فرهنگ و تاریخ شهر قزوین، شرکت کنندگان در همایش از جاذبه های تاریخی و فرهنگی این شهر بازدید نمودند.

در این همایش، بیش از 50 نفر از مدیران و متخصصان حوزه HSE از نیروگاه های حرارتی سراسر کشور، پژوهشگاه نیرو و شرکت مپنا حضور داشتند که تعداد 10 مقاله از سوی متخصصان HSE در طی 2 روز ارائه گردید و مقاله علی رضا کیان بخش، مدیر امور HSE نیروگاه شهید رجایی با عنوان «امکان سنجی و استفاده مجدد از پساب واحد نمونه گیری شیمی نیروگاه شهید رجایی» از سوی شرکت کنندگان همایش به عنوان مقاله برتر معرفی شد.

اولین همایش HSE نیروگاه های حرارتی با حضور مشاور وزیر نیرو و سرپرست دفتر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و اموراجتماعی وزارت نیرو، مدیرکل دفتر پشتیبان فنی شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی، مسئول HSE شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی و مدیران و متخصصان حوزه HSE در نیروگاه های حرارتی سراسر کشور، پژوهشگاه نیرو و شرکت مپنا در روزهای 26 و 27 تیرماه جاری در نیروگاه شهید رجایی برگزار شد.


لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید