x
شعار سال

جوابیه – نیروگاه شهید رجایی

دو‌شنبه 19 اسفند 1398
بازدید: 361 بار

 

در پی انتشار ویدیویی با موضوع «انتقال شبانه مازوت، به نیروگاه شهید رجایی»، روابط عمومی این شرکت، برای تنویر افکار عمومی، پاسخی را آماده کرده است که به استحضار شهروندان گرامی می رساند.

ویدیوی انتشار یافته در فضای مجازی به موضوع تردد شبانه تانکرهای سوخت به هنگام شب پرداخته است؛ ویدیویی که نشان از نگرانی آن شهروند گرامی(منتشر کننده ویدیو) از مصرف سوخت مایع در نیروگاه شهید رجایی دارد. بهتر است بدانیم سوخت لازم برای تداوم تولید برق پایدار در این نیروگاه، مسیر طولانی را از مبداء تا مقصد(نیروگاه) می پیماید. آیا طی نمودن صدها کیلومتر سوخت، برای آلوده کردن این منطقه است یا هدف دیگری را دنبال می کند؟ بی تردید، صرف هزینه های زیاد برای انتقال سوخت از نقاط مختلف کشور به نیروگاه شهید رجایی، آن هم به طور شبانه روزی(نه فقط شبانه)، تنها با هدف پایداری تولید برق و خدمات رسانی به شما شهروندان گرامی انجام می شود.

آیا می دانید چه هزینه هایی، با چه سختی ها و تلاش های شبانه روزی، انجام می گیرد تا روشنایی به منازل شما شهروندان عزیز و یا به صنایع، مراکز درمانی و آموزشی برسد؟

آیا می دانید همکارانمان در صنعت تولید برق، در چه شرایط سرما، گرما و کار در ارتفاع، فعالیت می کنند تا وقفه ای در آسایش مردم عزیزمان ایجاد نشود؟

ما کارکنان این صنعت، در جایگاه تولید کننده انرژی الکتریکی، وظیفه خود می دانیم، برق را به صورت پایدار و مطمئن به دست مصرف کننده برسانیم و به این خدمت رسانی نیز افتخار می کنیم.

 

شهروندان گرامی، لازم است بدانیم، بیشترین سهم تولید برق در کشور، متعلق به نیروگاه های حرارتی با میزان مشارکت 92 درصد نسبت به دیگر انواع نیروگاه ها(آبی، بادی، اتمی، خورشیدی و ...) است. این در حالی است که تولید برق در نیروگاه های حرارتی، حاصل مصرف انواع سوخت ها است که با توجه به شرایط مصرف گاز طبیعی در ماه های مختلف سال، نوع سوخت نیروگاه ها متفاوت خواهد بود. در ماه های سرد سال، سهم نیروگاه ها از سوخت گاز طبیعی به حداقل ممکن می رسد تا مصرف کنندگان خانگی که اولین اولویت برای دریافت این نوع سوخت هستند، با مشکلی در ماه های سرد سال، مواجه نشوند.

امسال با توجه به شرایط خاص آب و هوایی و کاهش دمای هوا در بیشتر مناطق کشور، سهمیه سوخت گاز طبیعی نیروگاه شهید رجایی به پایین ترین میزان خود در سال های اخیر رسیده است که برای تداوم تولید برق و خدمات رسانی به شهروندان گرامی، به ناچار و علی رغم تمایل، از سوخت دوم، یعنی سوخت مایع استفاده می شود.

از این روی با توجه به مطالب ارائه شده، از شهروندان گرامی، تقاضا داریم با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی، اطلاعات لازم را در خصوص فرآیند تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه ها و کسب آگاهی از سختی ها و هزینه های لازم برای تداوم آن، جست و جو نمایند تا با گوشه ای از این فرآیند سخت، آشنا شوند و همچنین با دریافت آماری از میزان مصرف برق در دیگر کشورها و مقایسه آن با مصرف انواع انرژی در کشور عزیزمان، دریابیم که از نظر میزان مصرف انرژی الکتریکی و انواع سوخت ها، در صدر کشورهای مصرف کننده قرار داریم. البته این سخن به معنای توصیه برای کاهش مصرف از سوی شهروندان گرامی نیست بلکه اشاره کوتاهی است به این سخن که اگر در فعالیت های روزانه خود، الگوی صحیح مصرف انرژی را رعایت کنیم، بی شک، بسیاری از مسائلی که اکنون با آن روبرو هستیم، برطرف خواهد شد. به طوری که اگر در فصل زمستان، تنها 10 درصد از مصرف فعلی گاز طبیعی در منازل، مراکز تجاری، صنایع و ... صرفه جویی شود، این حجم حاصل از صرفه جویی، به نیروگاه ها اختصاص خواهد یافت و در ادامه هم اگر تنها 10 درصد در مصرف برق، صرفه جویی کنیم، نیروگاه ها نیاز بسیار کمتری به سوخت مایع دارند.

در پایان، ذکر این نکته می تواند مفید باشد که کمک به حفظ محیط زیست، یک وظیفه اجتماعی برای تمام افراد جامعه است و مصرف بهینه در انواع انرژی(گاز طبیعی، برق) و حتی آب و مواد غذایی، یکی از روش های موثر در دست یابی به این هدف است. به عنوان مثال اگر دورریز غذا نداشته باشیم، انرژی فسیلی کمتری برای پخت و پز مصرف می شود و یا هنگامی که دمای اتاق، از 30 درجه سانتی گراد به 22 درجه سانتی گراد کاهش یابد، گاز طبیعی کمتری در منازل مصرف می شود که حاصل این مصرف بهینه، اختصاص سهمیه گاز طبیعی بیشتر برای نیروگاه ها خواهد بود. پس همراه با هم، در حفظ محیط زیست به عنوان یک وظیفه اجتماعی، سهیم باشیم.

 

روابط عمومی نیروگاه شهید رجایی

 

لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید