x
شعار سال

جوابیه

پنجشنبه 12 تیر 1399
بازدید: 333 بار

 طی انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرامAbyekonline  با تیتر«آقای مدیر عامل مشکل آلودگی هوای آبیک از کجاست؟ »،مطالبی در خصوص نیروگاه شهید رجایی طرح گردید که نیازمند توضیحات است. لذا در همین خصوص، مواردی برای تشریح و تبیین کامل عملکرد زیست محیطی نیروگاه تقدیم می گردد:

 

از ۴ دهه گذشته تاکنون، سیاست دولت های وقت در توسعه صنعت تولید برق حرارتی، برپایه استفاده از سوخت گاز به عنوان سوخت اول این نوع نیروگاه ها استوار بوده است که هم اکنون این سیاست در حال اجرا بوده و در طراحی نیروگاه ها مورد توجه قرار می گیرد.

جالب است بدانیم استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها، هزینه زیادی بر صنعت تولید برق، تحمیل می کند. اگر از استهلاک تجهیزات نیروگاهی به دلیل استفاده از انواع سوخت مایع بگذریم، تامین این نوع سوخت از نظر ریالی نیز هزینه های تولید برق را بسیار افزایش خواهد داد. از این روی، استفاده از سوخت پاک گاز طبیعی، همواره در اولویت نیروگاه های حرارتی به ویژه نیروگاه شهید رجایی است. حال ممکن است این پرسش در ذهن خواننده محترم شکل گیرد که چگونه است در برخی از روزها و یا ماه های سال، از سوخت مایع در نیروگاه استفاده می شود؟ برای تنویر افکار عمومی لازم است توضیح داده شود، تغییر سوخت مصرفی از گاز به مایع در نیروگاه، تابع شرایطی است که خارج از حوزه تصمیم گیری مدیریت نیروگاه شهید رجایی است. در واقع مجموعه ای از دلایل مختلف، سبب ساز تغییر در مصرف نوع سوخت در نیروگاه است. تعمیرات غیرمترقبه در پالایشگاه ها، خرابی خطوط انتقال گاز، شرایط آب و هوایی و فصول سرد سال، از مهم ترین دلایل استفاده از سوخت دوم یعنی سوخت مایع است. از سوی دیگر، آمارهای موجود، نشان می دهد سهم سوخت گاز طبیعی برای تولید برق از سوی واحدهای سیزده گانه نیروگاه شهید رجایی در سال گذشته، ۸۷ درصد بوده است که نشان دهنده اولویت نیروگاه در مصرف سوخت گاز است.

 اهمیت انرژی الکتریکی

 اهمیت تولید برق پایدار، آن جا جلوه می یابد که بدانیم، مراکز درمانی، خدماتی، صنایع، کشاورزی، مصارف خانگی و ...، به تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه ها وابسته است. شهروندان محترم، کارکنان و متخصصان نیروگاه شهید رجایی به طور شبانه روزی در تلاشند تا با تولید انرژی الکتریکی، آسایش و امنیت را برای مردمانمان به ارمغان آورند که اگر با رعایت الگوی صحیح مصرف، تنها ۱۰ درصد از مصرف برق خود، در زمان پیک مصرف انرژی الکتریکی در طول روز بکاهیم، علاوه بر صرفه جویی در منابع انرژی سرزمینمان و پس انداز آن برای فرزندان و آیندگان، شاهد استفاده کمتر از سوخت مایع در نیروگاه ها خواهیم بود.

 همراهی شهروندان محترم با رعایت الگوی صحیح مصرف

 

از این روی با توجه به مطالب ارائه شده، از شهروندان گرامی، تقاضا داریم با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی، اطلاعات لازم را در خصوص فرآیند تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه ها و کسب آگاهی از سختی ها و هزینه های لازم برای تداوم آن، جست و جو نمایند تا با گوشه ای از این فرآیند سخت، آشنا شوند و همچنین با دریافت آماری از میزان مصرف برق در دیگر کشورها و مقایسه آن با مصرف انواع انرژی در کشور عزیزمان، دریابیم که از نظر میزان مصرف انرژی الکتریکی و انواع سوخت ها، در صدر کشورهای مصرف کننده قرار داریم.

  حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی است

  ذکر این نکته می تواند مفید باشد که کمک به حفظ محیط زیست، یک وظیفه اجتماعی برای تمام افراد جامعه است و مصرف بهینه در انواع انرژی(گاز طبیعی، برق) و حتی آب و مواد غذایی، یکی از روش های موثر در دست یابی به این هدف است. به عنوان مثال اگر دورریز غذا نداشته باشیم، انرژی فسیلی کمتری برای پخت و پز مصرف می شود و یا در فصول سرد سال هنگامی که دمای اتاق، از 30 درجه سانتی گراد به 22 درجه سانتی گراد کاهش یابد، گاز طبیعی کمتری در منازل مصرف می شود که حاصل این مصرف بهینه، اختصاص سهمیه گاز طبیعی بیشتر برای نیروگاه ها خواهد بود. پس همراه با هم، در حفظ محیط زیست به عنوان یک وظیفه اجتماعی، سهیم باشیم. هریک، وظیفه ای داریم؛ وظیفه نیروگاه شهید رجایی نیز تولید برق پایدار و مطمئن در فصول مختلف سال برای خدمت رسانی به شهروندان گرامی، همراه با توجه به ملاحظات زیست محیطی است که در سال گذشته با ۸۷ درصد مصرف سوخت گاز طبیعی، به تعهد خود در تولید برق، عمل نموده است.

شهروندان گرامی، بیاییم همراه با هم، با رعایت مدیریت صحیح مصرف، حافظ منابع محدود انرژی باشیم.

              

                          روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی

 

 

لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید