x
شعار سال

تدوین نرم افزار سیمولاتور واحد های گازی GE- FRAME 9

دو‌شنبه 20 آبان 1398
بازدید: 371 بار

 

نرم افزار سیمولاتور واحدهای توربین گازی، از سوی کارکنان متخصص، طراحی و آماده بهره برداری شد.

به گزارش دفتر روابط عمومی، علی حق پرست رییس گروه آموزش نیروگاه در خصوص راه اندازی نرم افزار شبیه سازی بهره برداری از واحدهای گازی گفت: تدوین فاز اول نرم افزار سیمولاتور، ویژه واحدهای گازی GE-FRAME 9 که با هدف آموزش و ارتقای سطح آمادگی تکنسین های بهره برداری واحدهای گازی نیروگاه، برای نخستین بار در کشور از سوی جمعی از متخصصان این شرکت آغاز شده بود، به بهره برداری رسید.

 وی افزود: ضرورت ارتقای دانش فنی کارکنان برای بهره برداری از واحدهای گازی، موجب شد تا ایده استفاده از شبیه ساز بهره برداری از این واحدها در دستور کار قرار گیرد که به همین منظور با تکیه بر توانمندی ها و استفاده از ظرفیت های داخلی، تیمی منتخب از کارکنان دارای دانش فنی لازم، برای طراحی و تدوین نرم افزار سیمولاتور، شناسایی و انتخاب شد و در ادامه، دوره های مختلف آموزشی با حضور استادان این حوزه برای اعضای تیم منتخب، برگزار گردید.

رییس گروه آموزش در تشریح قابلیت این نرم افزار گفت: فاز اول این پروژه با امکان راه  اندازی و بهره برداری تا سقف  15 مگاوات در واحدهای گازیGE-FRAME 9 و با قابلیت مانور در شرایط شات دان، مانیتورینگ عملکرد و واکنش های سیستم های کنترلی و مکانیکی واحد، به صورت زنده و داینامیک انجام شد که قابلیتردیابی لاجیک های کنترلی و حفاظتی این واحدها را نیز دارد.

وی بیان داشت: طراحی این نرم افزار که برای نخستین بار در کشور، با تکیه بر ظرفیت داخلی و توانمندی متخصصان نیروگاه شهید رجایی انجام شده است، قابلیت نمایش فیلم ها و انیمیشن های آموزشی مرتبط با فرآیند تولید برق در واحدهای گازی را با هدف اثر بخشی بیشتر برای آموزش فراگیران دارد.

وی در ادامه افزود: ارتقای این نرم افزار برای شبیه سازی بهره برداری از تمامی مراحل بارگیری واحدهای گازی GE-FRAME 9 تا پایان سال 1398، فاز دوم این پروژه است که با هدف ایجاد قابلیت تحلیل و بررسی فالت های بهره برداری در نرم افزار، انجام خواهد شد.

علی حق پرست در پایان از مدیران و دست اندرکارانی که در عملیاتی کردن این پروژه همکاری نمودند و همچنین از کارکنانی که در طراحی، تدوین و راه اندازی این نرم افزار، مشارکت داشته اند، تقدیر و تشکر نمود.

نیروگاه شهید رجایی دارای 6 واحدگازی مدل GE-FRAME 9، هر یک به ظرفیت نامی 123 مگاوات است که بکارگیری نرم افزار سیمولاتور در دوره های آموزش بهره برداری از این نوع واحدهای گازی، موجب ارتقای دانش فنی و مهارت کارکنان بهره بردار در شرایط واقعی تولید می شود.

همکارانی که در این پروژه مشارکت داشته اند:

فریدون فرحناک، سعیدسلیمانی، محمدرضاکاکاوند،کیوان کاکاوند، حمیدسبدبافان، مهدی نوایی، رضا پور شیخ، حامد باروتی ها ، علی کرمی

مسئول تیم: علی حق پرست

لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید