x
شعار سال

با تکنولوژی سیستم خنک کن هوای (توربین گاز) هزار مگاوات به توان شبکه برق اضافه شده است

دو‌شنبه 15 مهر 1398
بازدید: 327 بار

غلام رضا مهرداد: استفاده از سیستم های خنک کن هوای توربین گاز، با صرفه ترین اقدام برای افزایش توان این نوع واحدها است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، غلام رضا مهرداد مدیرکل پشتیبانی فنی شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی، در سمینار معرفی سیستم خنک کننده مه پاش«فاگ» که با حضور دبیر دوم سفارت کشور ژاپن، نمایندگان جایکا و شرکت «ایکه اوچی» و مدیران و متخصصان شرکت ها و نیروگاه های کشور برگزار شد، به شرایط دمایی و آب و هوای کشور و تاثیر آن بر کاهش ظرفیت تولید برق نیروگاه های گازی اشاره کرد و از سیستم های خنک کننده مه پاش، به عنوان باصرفه ترین روش برای افزایش توان این واحدها به ویژه در تابستان یاد کرد.

مدیرکل پشتیبانی فنی شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی افزود: همان طور که می دانید، اوج مصرف برق در ایران، فصل تابستان است که بیش از 30 درصد برق مصرفی به سیستم های برودتی مربوط می شود. از سوی دیگر، بیشتر نقاط کشور، تابستان های خشک و گرمی را تجربه می کند که در برخی نقاط، دمای هوا به بالای 50 درجه سانتی گراد هم می رسد و این در حالی است که واحدهای توربین گازی که 75 درصد ظرفیت نیروگاه های حرارتی کشور را تشکیل می دهند، به دلیل تاثیر پذیری از شرایط دمایی و فشار هوا، بیش از 20 درصد از توان تولید خود را از دست می دهند.

غلام رضا مهرداد ادامه داد: بنابراین بهترین روش مقابله با این وضعیت، استفاده از سیستم های خنک کن هوا در این نوع واحدها است که سرمایه گذاری در نصب این سیستم ها بر روی واحدهای گازی، به مراتب، هزینه کمتری نسبت به احداث نیروگاه های جدید دارد، چراکه با استفاده از این روش نوین، تاکنون 1000 مگاوات به توان شبکه سراسری تولید، اضافه شده است.

غلام رضا مهرداد با اشاره به نتایج مطلوب استفاده از سیستم فاگ در نیروگاه شهید رجایی، بیان داشت: با توجه به نتایج حاصل از پیاده سازی این روش در واحدهای گازی نیروگاه شهید رجایی، سعی داریم از تجارب فنی و تکنولوژی شرکت ژاپنی (ایکه اوچی) سازنده این سیستم برای ارتقای توان واحدهای گازی دولتی و خصوصی در کشور استفاده نماییم.

ایشان با یادآوری قیمت تمام شده تولید برق با استفاده از روش سیستم های خنک کننده، گفت: البته با توجه به قیمت پایین انرژی الکتریکی در بازار برق، قوانین انگیزشی جدیدی برای خرید برق با قیمت بالاتر در این روش، وضع شده است تا از پیاده سازی این نوع تکنولوژی به ویژه در نیروگاه های خصوصی حمایت شود.

در ادامه، ابوالفضل موتابها قائم مقام مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی، از این نیروگاه به عنوان سومین نیروگاه بزرگ کشور یاد نمود که با ظرفیت 2042 مگاوات و تولید سالانه بیش از 12 میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی، برق مورد نیاز حدود 4 درصد از شبکه مصرف را تامین می کند.

قائم مقام مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی با اشاره به مشارکت «جایکا« ی ژاپن و شرکت «ایکه اوچی» در اجرای پروژه نصب سیستم خنک کننده فاگ، از این شرکت به عنوان پیشگام در طراحی و ساخت سیستم های مه پاش یاد نمود و اظهار امیدواری کرد در شرایط کنونی اعمال تحریم ها علیه ایران، این حرکت مشترک، نقطه عطفی برای فعالیت های گسترده ی دیگری باشد تا منافع هر دو کشور را تامین نماید.

دبیر دوم سفارت ژاپن، دیگر سخنران این سمینار بود که به پیشینه روابط 2 کشور به ویژه در حوزه صنعت برق  اشاره کرد و از برنامه های آن کشور برای گسترش روابط فنی و تخصصی با صنعت برق ایران یاد نمود.

نماینده سفارت ژاپن در ادامه گفت: در ارزیابی های به دست آمده از نتایج عملکرد سیستم فاگ در نیروگاه شهید رجایی مشخص شد که 10 درصد به توان تولید واحدهای گازی این نیروگاه بدون کوچک ترین ایراد به توربین های آن اضافه شده است؛ بنابراین می توان انتظار داشت در کنار افزایش توان تولید نیروگاه، از میزان تولیدگازهای گلخانه ای هم کاسته شود که این موضوع، هدف مشترک ایران و ژاپن است.

دبیر سفارت ژاپن در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد اجرای این پروژه، آغازی بر گسترش روابط  2 کشور باشد .

پس از سخنرانی دبیر سفارت ژاپن، نماینده شرکت «ایکه اوچی» به تشریح عملکرد این شرکت در طراحی و ساخت قطعات و تجهیزات مرتبط با حوزه فعالیت خود پرداخت و از این شرکت به عنوان یکی از سازنده های مطرح در حوزه نازل های اسپری در دنیا یاد نمود.

 در ادامه، نتایج عملکرد سیستم خنک کننده فاگ که از سوی شرکت «ایکه اوچی» ژاپن به عنوان پایلوت در واحدهای شماره 1 و 2 گازی نیروگاه نصب شده است، برای شرکت کنندگان در سمینار، تشریح شد و حاضران، به طرح پرسش های تخصصی و فنی پرداخته و پاسخ های خود را دریافت نمودند.

بازدید از سیستم هوای خنک کن نصب شده در واحدهای شماره 1 و 2 گازی نیروگاه، بخش پایانی برنامه بود که با حضور شرکت کنندگان در سمینار به انجام رسید.

لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید