x
شعار سال

انجام تعمیرات واحد شماره 4 گازی نیروگاه شهید رجایی در 5 روز

شنبه 29 تیر 1398
بازدید: 62 بار

کارکنان نیروگاه شهید رجایی رکورد تازه ای در کاهش مدت زمان فعالیت های تعمیراتی برجای گذاشتند.

کارکنان نیروگاه شهید رجایی رکورد تازه ای در کاهش مدت زمان فعالیت های تعمیراتی برجای گذاشتند.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، علی فرهور مدیرعامل نیروگاه با اشاره به سرعت عمل کارکنان این شرکت در تعمیر واحد شماره 4 گازی، از مدیران، کارشناسان و متخصصانی که این عملیات تعمیراتی را در کمترین زمان لازم و در مدت تنها 5 روز به انجام رساندند، صمیمانه تقدیر و تشکر نمود.

مدیرعامل نیروگاه در تشریح فرآیند انجام تعمیرات واحد شماره 4 گازی گفت: ایجاد اشکال در سیستم آب بندی یاتاقان شماره 2 در واحد 4 گازی نیروگاه، موجب نشت روغن در یاتاقان های ژنراتور شده بود که به منظور پیشگیری از صدمات و انجام تعمیرات لازم، این واحد به طور اضطراری از مدار تولید برق خارج شد که خوشبختانه با همت والا و تلاش گسترده همکاران خوب نیروگاه شهید رجایی، توانستیم مدت زمان این نوع تعمیرات را که به طور معمول، 25 روز به طول می انجامد، به  5 روز کاهش دهیم؛ از این روی با افتخار می توان گفت رکورد تازه ای در حوزه تعمیرات واحدهای گازی در کشور برجای گذاشته ایم.

ایشان در ادامه افزود: پس از پایان فصل تعمیرات واحدهای نیروگاه که امسال هم مطابق برنامه هر ساله، از ابتدای ماه مهر گذشته آغاز و  تا اردیبهشت امسال، ادامه داشت، نیروگاه شهید رجایی در کنار دیگر نیروگاه های کشور، با تمام توان آماده تولید برق پایدار، برای کمک به شبکه سراسری تولید انرژِی الکتریکی بود تا سهم خود را در خدمت رسانی به مردم عزیز کشور، ادا نماید، اما به دلیل اشکال فنی به وجود آمده در سیستم آببندی یاتاقان شماره 2 در واحد 4 گازی و در هنگامه گرمای طاقت فرسای تابستان که شبکه سراسری برق، به کمترین میزان تولید نیروگاه ها وابسته است، این واحد به طور اضطراری در بیست و پنجمین روز از تیرماه 1398 از مدار تولید، خارج شد و بلافاصله پس از برگزاری جلسه تخصصی برای بررسی علت حادثه، 2 تیم از کارکنان تعمیرات در 2 شیفت کاری، اقدام به دمونتاژ پوسته توربین نمودند که در دومین شب این فعالیت، یاتاقان واحد، برای انجام تعمیر و بازسازی، قابل دسترسی شد.

علی فرهور افزود: در سومین روز از تعمیرات این واحد، اشکال موجود در سیستم سیلینگ یاتاقان، رفع گردید و عملیات مونتاژپوسته آغاز شد که در کمترین زمان لازم، پس از پوسته گذاری توربین و کمپرسور، اتصالات و نازل های سوخت هم در جای خود قرار گرفته و واحد در پنجمین روز از تعمیرات، آماده استارت و اتصال به شبکه سراسری برق است.

مدیرعامل نیروگاه ادامه داد: انجام برخی اصلاحات در واحد، تعویض نازل مرحله اول و بازدید از محفظه احتراق، از دیگر فعالیت های مهم و اصلی این دوره از تعمیرات بود که همزمان با عملیات رفع اشکال در یاتاقان شماره 2 که دچار آسیب شده بود، از سوی کارکنان تعمیرات این نیروگاه با موفقیت به انجام رسید. بنابراین به خود و همکارانم افتخار می کنم که برای خدمت رسانی به هم میهنان عزیز، تمامی سعی و تلاش خود را معطوف به رفع هر گونه اشکال در کمترین زمان ممکن می کنیم.

وظيفه اصلي ياتاقان ها، حفظ موقعیت و همراستایی اجزاء گردنده ی در معرض نيروهاي محوري و شعاعي با اجزای ثابت در توربین گازی است. بنابراین پایش و نظارت بر عملکرد یاتاقان های واحدها، همواره از وظایف مهم بهره برداری است.

مدیرعامل نیروگاه افزود: نیروگاه شهید رجایی همواره در کنار سایر نیروگاه های کشور، به تولید برق پایدار و مطمئن پرداخته است که نتایج آن را می توان در کسب عناوین برتر ارزیابی های سالیانه و کسب رتبه های برتر مشاهده کرد. بنابراین ضرورت توجه به شرایط پیک تابستان و نیاز شبکه سراسری به تولید برق پایدار و اهمیت حفظ جایگاه این نیروگاه، ایجاب نمود تا کارکنان تلاشگر و خدوم نیروگاه با همتی والا و با رعایت الزامات ایمنی، به طور کیفی در جهت رفع اشکال واحد 4 گازی گام بردارند.

نیروگاه شهید رجایی با دارابودن 13 واحد بخاری و سیکل ترکیبی و در مجموع با توان نامی 2042 مگاوات ساعت، برق حدود 5 درصد از نیاز شبکه سراسری تولید را تامین می کند.

لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید
PAM-CAPTCHA-GENERATOR