x
شعار سال

امیدوارم با همراهی شهروندان در نهادینه کردن فرهنگ مصرف کوشا باشیم

شنبه 07 تیر 1399
بازدید: 283 بار

نشست خبری مدیران عامل صنعت آب و برق استان قزوین با محور تشریح عملکرد این شرکت ها در حوزه های آب و برق، برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، در این نشست، علی فرهور مدیرعامل شرکت، همراه با مدیران عامل شرکت های صنعت آب و برق استان، به پرسش های خبرنگاران پاسخ داده و به تشریح عملکرد نیروگاه در خصوص شرایط تولید در تابستان و مصرف سوخت در واحدهای سیزده گانه نیروگاه پرداخت. 
مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی با اشاره به مشکلات پیش روی صنعت تولید برق گفت: یکی از مسائل عمده در حوزه صنعت تولید برق، اعمال تحریم ها از سوی برخی کشورها است که این موضوع با افزایش تورم و ایجاد مشکل برای واحدهای صنعتی در تامین اقلام موردنیاز آن ها همراه است. 
فرهور ادامه داد: استان قزوین از استان های صنعتی کشور است و با توجه به سالی که به نام جهش تولید نام گرفته است، برای تداوم تولید در واحدهای صنعتی آن، نیازمند برق پایدار با ولتاژ ثابت است. 
مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی افزود: خوشبختانه استان قزوین با توجه به فعالیت نیروگاه شهید رجایی در آن، از ظرفیت بالایی در تولید انرژی الکتریکی برخوردار است. این درحالی است که علی رغم گذشت بیش از 27 سال از زمان بهره برداری واحدهای سیزده گانه آن، این نیروگاه با آمادگی تولید سالانه دوازده میلیارد کیلووات ساعت و در شرایط خاص  تا سیزده و نیم میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی، همچنان بر مدار تولید قرار دارد و خدمت رسان شهروندان است. 
مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی به ظرفیت دانش و تخصص نیروهای فعال در این شرکت اشاره کرد بیان داشت: خوشبختانه  با حضور متخصصان با تجربه و نیروهای با انگیزه و جوان، توانایی بازسازی و تعمیر انواع قطعات و تجهیزات مورد نیاز واحدهای نیروگاه را برای تداوم تولید برق پایدار، به دست آورده ایم و با تکیه بر این ظرفیت، همچنان به تولید انرژی الکتریکی می پردازیم. 
فرهور در ادامه و در پاسخ به پرسش خبرنگاری که به موضوع تاثیر نیروگاه بر آلایندگی شهرستان آبیک اشاره داشت گفت: پس از انقلاب اسلامی، طراحی نیروگاه ها بنا به دستور دولت های وقت، براساس الگوی مصرف سوخت گاز طبیعی به عنوان سوخت اول و سپس سوخت مایع بوده است که هم اکنون نیز این سیاست، در حال اجرا بوده و در طراحی نیروگاه ها مورد توجه قرار می گیرد. 
وی افزود: تغییر سوخت مصرفی از گاز طبیعی به سوخت مایع، بر مبنای شرایط موجود، متفاوت است. در واقع به هنگام تعمیرات اساسی پالایشگاه ها، خرابی تجهیزات خط انتقال گاز و یا در فصول سرد سال، به ناچار الگوی مصرف سوخت، از گاز به مایع تغییر می کند به گونه ای که سوخت دوم در واحدهای بخاری، مازوت و در واحدهای سیکل ترکیبی، گازوییل است. 
فرهور در تشریح الگوی مصرف سوخت واحدهای نیروگاه بیان داشت: در سال گذشته، 87 درصد از سوخت مصرفی واحدهای سیزده گانه، از نوع سوخت گاز طبیعی بود و تنها 13 درصد در این نیروگاه از سوخت مایع استفاده شده است. این درحالی است که با درنظر گرفتن ارزش تقریبا برابر حرارتی سوخت گاز با سوخت مازوت و از سوی دیگر با نگاه به تفاوت زیاد قیمت هر مترمکعب گاز با هر لیتر مازوت، می توان به قیمت تمام شده و زیان مالی استفاده از سوخت مازوت پی برد. بنابراین مصرف سوخت گاز طبیعی برای ما همواره در اولویت قرار دارد. 
مدیرعامل نیروگاه در پاسخ به پرسش دیگری که به استفاده از سوخت مازوت در واحدها و دلیل عدم استفاده از سیستم های فیلتراسیون در دودکش نیروگاه اشاره داشت، گفت: ما برای مصرف سوخت، به 8 نهاد و ارگان دولتی پاسخ گو هستیم. به طوری که اطلاعات مربوط به میزان و نوع سوخت مصرفی خود را برای شفاف سازی، در اختیار این نهادها قرار می دهیم. 
فرهور ادامه داد: در نیروگاه شهید رجایی، فیلتر دودکش نداریم. در واقع هزینه خرید و استفاده از سیستم فیلتراسیون دودکش برای یک واحد 250 مگاواتی مانند واحدهای بخاری این نیروگاه، 50 میلیون دلار هزینه دارد که با احتساب 4 واحد در این نیروگاه، هزینه استفاده از این نوع سیستم ها حدود 200 میلیون دلار هزینه خواهد داشت. 
وی افزود: راه دیگر جداسازی سولفور از سوخت مازوت، نصب سیستم های فیلتراسیون در پالایشگاه ها است که حدود 3 میلیارد دلار هزینه دارد. بنابراین راه حل نهایی برای این موضوع، استفاده از سوخت گاز طبیعی در نیروگاه ها و ذخیره سازی مازوت در مخازن برای مواقع اضطراری است. 

افزایش آلودگی شهرستان آبیک و تاثیر نیروگاه بر آن، موضوع دیگری بود که فرهور در پاسخ به آن اظهار داشت: با انجام تحقیقات میدانی که سال گذشته انجام شد، مشخص گردید در زمان های استفاده از سوخت گاز طبیعی در نیروگاه، بازهم شاهد آلودگی این شهرستان بودیم. بنابراین منشا اصلی آلودگی شهرستان آبیک را باید در جای دیگری جست و جو کرد. 

مدیرعامل نیروگاه در این نشست، از شهروندان درخواست نمود با رعایت الگوی صحیح مصرف و کاهش 10 درصدی مصرف انرژی الکتریکی، مانع از خاموشی ها در فصل گرم سال شویم تا مردم عزیز، به ویژه افراد ساکن در مناطق گرمسیر بتوانند از نعمت برق، برخوردار باشند. 
این نشست خبری، با حضور بیرانوندی، مدیرعامل شرکت آبفای استان، ملکی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین،چگینی، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان، مرادی مدیر عامل شرکت تولید برق شهید رجایی و فرهور، مدیر عامل شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، روز چهارشنبه 4 تیر 1399 در سالن اجتماعات توزیع برق قزوین برگزار شد.
لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید