x
شعار سال

آماده سازی شرود سگمنت های واحدهای گازی

شنبه 16 آذر 1398
بازدید: 370 بار

شرود سگمنت های واحد شماره 5 گازی نیروگاه شهید رجایی با استفاده از ظرفیت های داخلی این شرکت، آماده بهره برداری شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، در تداوم تعمیرات واحدهای سیزده گانه نیروگاه، هم اکنون واحد شماره 5 توربین گازی، تحت تعمیرات اساسی و RI قرار دارد و عملیات سوراخ کاری شرود سگمنت های ردیف اول و دوم توربین این واحد به تعداد 96 مورد،  از سوی متخصصان نیروگاه به انجام رسید.

ضرورت توجه به افزایش بهره وری و پیروی از سیاست کاهش هزینه ها موجب شده است تا فعالیت هایی را که پیش از این انجام آن از سوی پیمانکار دارای شرایط، صورت می گرفت، هم اکنون توسط متخصصان نیروگاه به انجام برسد؛ بنابراین در این خصوص، با تکیه بر ظرفیت ها، دانش و تجربه داخلی، فعالیت آماده سازی شرود سگمنت های واحدهای گازی از سوی کارشناسان و تکنسین های نیروگاه در دستور کار قرار گرفت.

در عملیات آماده سازی این تجهیزات، متخصصان کارگاه در ابتدا با بررسی ابعاد شرودها، اقدام به طراحی و ساخت فیکسچر(ابزار مخصوص) برای نگهداری شرودها نمودند تا امکان انجام عملیات ماشین کاری(سوراخ کاری) با استفاده از دستگاه های ماشین کاری  کارگاه فراهم شود.

شرودها برای جلوگیری از هدر رفت گازهای داغ در مراحل 3 گانه توربین و در محیط دایره ای تعبیه شده است که هر یک پس از نصب و تنظیم، توسط «پین» در موقعیت خود ثابت می شود و زاویه نصب پین هر شرود هم با توجه به موقعیت نصب آن متفاوت است.

گفتنی است واحدهای گازی نیروگاه شهید رجایی از نوع GE-FRAME9  است و توربین آن دارای 3 مرحله نازل است که هم اکنون عملیات ماشین کاری(سوراخ کاری) شرود سگمنت های مرحله اول به اتمام رسیده و سوراخ کاری شرود های مرحله دوم نیز با ایجاد تغییرات در ابزار مخصوص نگهدارنده شرود، با سرعت و دقت بالا در کارگاه نیروگاه بخار در حال انجام است. این در حالی است کهعملیات ماشین کاری(سوراخ کاری)  شرود سگمنت های مرحله سوم نیز در کارگاه نیروگاه سیکل ترکیبی توسط متخصصان این کارگاه به انجام می رسد.

لطفا نظرات خود را در مورد این خبر با ما درمیان بگذارید