برای اولین بار در نیروگاه شهید رجایی انجام شد؛
ساخت داخل، نصب و راه اندازی سیستم کنترل تحریک واحد بخاری

با تلاش متخصصان داخلی برای اولین بار در کشور، سیستم کنترل تحریک ژنراتور واحد بخاری سیکل ترکیبی در نیروگاه شهیدرجایی قزوین ساخته، نصب و راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، فرزاد رحمتی رئیس گروه الکتریک این شرکت در خصوص این خبر گفت: سیستم تحریک ژنراتور یکی از مهم ترین بخش های فرآیند تولید انرژی الکتریکی بوده و با توجه به قدیمی بودن سیستم کنترل تحریک ژنراتورها، امکان تأمین قطعات یدکی برای آنها وجود نداشت.

وی در ادامه تصریح کرد: در ادامه فعالیت تعمیرات اساسی واحد شماره یک بخار سیکل ترکیبی و به منظور نوسازی سیستم تحریک ژنراتور واحد، تصمیم بر آن شد تا این تجهیز از سوی متخصصان داخلی و در داخل کشور ، ساخته و در این واحد نصب شود.

رئیس گروه الکتریک معاونت مهندسی و برنامه ریزی بیان داشت: به منظور نوسازی این سیستم و همچنین تأمین یدکی برای سایر واحدهای بخاری با استفاده از ظرفیت سیستم قدیمی جایگزین شده، پس از تهیه و تنظیم مشخصات فنی دقیق سیستم جدید توسط گروه الکتریک معاونت مهندسی و برنامه ریزی، مناقصه عمومی برگزار و شرکت دانش بنیان “خدمات نیروگاهی آهار شرق” به عنوان پیمانکار ساخت و نصب انتخاب شد.

رحمتی در پایان اظهار داشت: با توجه به همزمانی پایان پروژه با تعمیرات اساسی واحد شماره یک بخار سیکل ترکیبی، سیستم در این واحد نصب و پس از انجام موفق تنظیمات و تست های لازم ، این واحد به شبکه سراسری متصل و بدون هیچ اشکالی در مدار تولید قرار گرفت.

گفتنی است با طراحی و ساخت این قطعات و تجهیزات که با تکیه بر توانمندی های داخل کشور و با استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان انجام می شود از خرید کالاهای مشابه خارجی و خروج ارز از کشور جلوگیری شده است.